Nové knihy

Beletria pre dospelých

Máj 2016

Barreau, Nicolas: Láska v Paríži

Majiteľ malého kina Alain miluje filmy a má rád ľudí, ktorí ho navštevujú. Jeho pozornosť upúta žena, ktorá chodí pravidelne v stredu do kina a sedí na rovnakom sedadle. Jedného dňa Alain nájde odvahu a pozve neznámou krásku na večeru.

Beráková, Zora: Fantom staré pevnosti

Príbeh Václava Vchynského, príslušníka starobylého českého rodu, ktorý sa odohral v dobe vlády Rudolfa II. a jeho brata a následníka Matyáša. Václav bol prítomný pri pitve cisára Rudolfa a verejne zneuctil jeho srdce. Keď potom ešte urazil majestát cisára Matyáša, bol odsúdený na doživotie a uväznený.

Boldišová, Andrea: Izba plná spomienok

Bývalá talentovaná krasokorčuliarka Laura sa po osudnom zranení uzavrie pred svetom. Ako realitná maklérka sa zoznámi s mladým lekárom Jakubom, ktorý v nej prebudí dávno pochované city. No aj on má svoje tajomstvá a prenasledujú ho bolestné spomienky, ktoré vrhajú tieň na ich rozvíjajúci sa vzťah.

Carey, Peter: Daňová inspektorka

Príbeh príslušníkov rodiny, ktorá stojí pred finančným aj morálnym krachom.

Carol, James: Dobře se dívej

Policajný profilista Jefferson má k dispozícii videonahrávku s človekom upáleným zaživa. Nepozná však meno obete, ani miesto činu, vie len toľko, že došlo k vražde. Jeho intuícia a životné skúsenosti mu hovoria, že má dočinenia so sériovým vrahom.

Colfer, Eoin: Hlubokej průser

Vojak vo výslužbe Daniel má za sebou množstvo misií a teraz sa živí ako vyhadzovač v malom kasíne. Keď záhadne zmizne jeho jediný priateľ a na parkovisku je nájdená s prestrelenou hlavou jeho milenka, púšťa sa do pátrania, pri ktorom mu ide o život.

Dashner, James: Labyrint – Smrteľná liečba

Predstavitelia CHAOSU sa spoliehajú na Flekárov s obnovenou pamäťou, aby dobrovoľne absolvovali posledný test a dokončili plán na vyvinutie lieku na erupciu. CHAOS však netuší, že sa stalo niečo, čo nemohli predvídať nijaké skúšky. Thomas si pamätá oveľa viac, než predpokladajú. A vie aj to, že CHAOS-u nemôže veriť ani slovo.

Deaver, Jeffery: Pokoj smrti

Na objednávku americkej vlády bol zastrelený americký občan Moreno, podozrivý z prípravy teroristického útoku. Informácia tajnej služby však nebola pravdivá, Moreno chystal nevinný protest. Vyšetrovania prípadu sa ujíma Lincoln Rhyme a Amélia Sachsová.

Doughty, Louise: Ulička Apple Tree Yard

Yvonne má skvelú kariéru aj manželstvo. Keď jedného dňa stretne tajomného muža, bezhlavo sa doňho zamiluje a je ochotná urobiť preňho čokoľvek. Netuší, že práve spustila lavínu, ktorá jej prevráti život naruby a privedie ju na lavicu obžalovaných.

Duchovny, David: Krava nebeská

Humoristický, rozprávkový príbeh o krave Elsie, ktorá si žije svoj spokojný zvierací život na farme. Jedného dňa s kamarátkou Mallory utečú z kravína a po vzhliadnutí televízneho programu o práci v mäsokombináte sa Elsie rozhodne utiecť na najbezpečnejšie miesto na svete – do Indie. Spolu s kancom Šalomom a moriakom Tomom sa vydajú na ďalekú cestu.

Fox, Tom: Dominus

Počas omše v bazilike svätého Petra vstúpi do chrámu mladý zahalený muž a prehovorí na pápeža Gregora XVII. Ten, dovtedy pripútaný na invalidný vozík, vstane. Následne na to sa začnú diať ďalšie neuveriteľné veci, ale Vatikán všetky odmieta komentovať. Potom začnú násilnou smrťou zomierať tí, ktorí prehlasovali, že všetko dokážu vysvetliť a v Ríme prepukne panika.

Graham, Patrick: Apokalypsa podle Marie

Píše sa rok 2008. Živelná pohroma ničí pobrežie Ameriky. Niekoľko vedcov, ktorí za záhadných okolností postupne zomierajú vie, že ide o predzvesť prepuknutia odvekého boja o vyhubenie ľudského druhu.

Graham, Patrick: Evangelium podle Satana

V roku 1348 sa predstavenej kláštora augustiniánok dostane do rúk apokryfné evanjelium. Súčasne s ním prenikne do kláštora démonický mních, ktorý postupne povraždí celú kongregáciu. Píše sa rok 2006. Asistentka šerifa, ktorá pátra po štyroch mladých servírkach, zmizne. Vyšetrovania sa ujíma Maria Parksová, ktorá v opustenej krypte nájde Mariino umučené telo aj ukrižované mŕtvoly nezvestných žien.

Granger, Ann: Neklidné zlo

Keď sú v lese nájdené ľudské kosti, detektív Markby si uvedomí, že pred desiatkami rokov krátko po svojom nástupe pátral po brutálnom násilníkovi, ktorý prepadával ženy. Po piatom útoku sa však pod ním zľahla zem. Teraz sa však môže objaviť nová stopa. Vzápätí je v kostole zavraždená miestna obyvateľka. Markby musí vypátrať, či prípady spolu súvisia.

Higginsová, Kristan: Ženíchov svedok

Faith sa po dlhoročnej známosti chystá vydať za Jeremyho, ale ten prezradí pred oltárom svoje skrývané tajomstvo a sobáš sa nekoná. Faith opúšťa svoje rodné mesto a usadí sa v San Franciscu. Po čase sa však vráti do vinice Volavka a začne sa stretávať s miestnym policajným veliteľom a zároveň najlepším priateľom jej bývalého snúbenca.

Jamali, J. – Henican, E.: Ako chytiť ruského špióna

Skutočný príbeh Naveeda Jamaliho, dvojitého agenta, ktorý v utajení pracoval pre FBI. Zanietenie obyčajného mladého muža, ktorý dovtedy poznal špionáž len z filmov, tak prerástlo do skutočnej operácie americkej kontrarozviedky.

Jonesová, L. R. : Žiadne tajomstvá

Chris a Sara sa v Paríži snažili vyrovnať s démonmi minulosti, pričom si siahli až na dno svojej duše. Teraz sa vrátili domov do San Francisca a Sara verí, že ich už nič nedokáže rozdeliť, že sú nepremožiteľní.

Kallentoft, Mons: Větrné duše

V opatrovateľskom dome je nájdený obesený staručký Konrad Karlsson. Všetko nasvedčuje tomu, že išlo o samovraždu, ale nebohý bol povestný svojou silnou vôľou žiť. Výsledky pitvy nasvedčujú tomu, že skutočne nešlo o samovraždu. Rozbieha sa vyšetrovanie, ale zdá sa, že do seba nič nezapadá.

Kessler, Leo: Smrt na Rýnu

Nemecko roku 1923 bojuje s veľkou nezamestnanosťou a infláciou. Túto situáciu chce využiť okrem iných aj Hitler, ktorý chystá nacistický puč. Pomôcť mu má aj kapitán poručík von Horn, ktorý na jeho podporu plánuje zavraždiť veliteľa okupačnej Britskej rýnskej armády. Tomu má v tichosti zabrániť veterán Smith, inak sa krajina ocitne v rukách nebezpečného fanatika.

Krefeld, M. K.: Stratení

Osamelý účtovník Mogens sa jedného dňa rozhodne pre radikálnu zmenu vo svojom živote. Okradne svojho zamestnávateľa a utečie do Berlína. Tu sa však jeho stopy končia. Bývalého policajného vyšetrovateľa Thomasa požiada o pomoc pri pátraní Mogensova sestra. Ich spoločné vyšetrovanie prebudí k životu hrôzy minulosti a zavedie ich do obdobia tesne pred pádom Berlínskeho múra.

Kristof, Agota: Veľký zošit. Dôkaz. Tretie klamstvo.

Príbeh dvoch chlapcov – dvojčiat, ktoré počas vojny odviedla ich matka k starej mame, kde vyrastajú. Obe ženy mali medzi sebou veľmi zlý vzťah, čo sa odzrkadľuje aj na správaní starej mamy k chlapcom. Tí sa prispôsobujú jej správaniu a vyrastajú vo svete plnom surovosti a krutosti. Román zachytáva atmosféru života totalitnej spoločnosti, i to, ako vojna dokáže zmeniť človeka a zničiť jeho hodnoty.

Kubátová, Táňa: Léta s Hubertem

Životné príbehy vždy veselej a optimisticky naladenej vysokoškoláčky Míše, ktoré si zaznamenáva v denníku. Hovorí o svojich šťastných aj nešťastných láskach, o študentskom živote i prvom zamestnaní.

Leeová, Harper: Postav hliadku

Dvadsaťšesťročná Scout prichádza z New Yorku do rodného mestečka. S prekvapením zisťuje, že jej otec, ktorý kedysi nezištne obhajoval v procese mladého černocha, sa teraz angažuje v rasistickej Rade občanov a vzťahy medzi miestnym belošským a afroamerickým obyvateľstvom sú plné napätia. Scout si znova uvedomuje význam svedomia v živote a spoločnosti.

McLainová, Paula_ Létala jsem za sluncem

Príbeh Beryl, ktorú ako malé dievčatko matka opustila a zanechala s otcom na konskej farme v Keni. Po nevydarenom manželstve sa zamiluje do charizmatického lovca Denysa. Spoločenský škandál ju napokon donúti utiecť do Anglicka. Snaží sa nájsť svoje miesto na zemi, ale jej miesto je vysoko v oblakoch v kabíne lietadla.

Patterson, J. – Paetro, M.: Podezřelý č.1

Bývalý námorník Jack vlastní najvýkonnejšiu vyšetrovaciu agentúru na svete. Keď je v jeho posteli nájdená zavraždená jeho bývalá milenka, stáva sa hlavným podozrivým. Jack vie, že čelí silným nepriateľom a nesmie urobiť žiadnu chybu, inak mu ide o život.

Preston, D. – Child, L.: Karmínový břeh

Zvláštny agent pri vyšetrovaní krádeže zbierky vína nečakane narazí na pozostatky mučeného a zaživa zamurovaného muža spred sto päťdesiatich rokov. K záhade sa vzápätí pridá ďalšia – nález mŕtvoly v močiaroch, ktorá je pokrytá tajomnými symboly, vyrezanými priamo do pokožky.

Pronská, Jana: Rebelka

Ľúbostný príbeh z čias stredovekého Slovenska. Kontesa Cecília zo Svätého Jura, vie narábať s mečom najmenej tak šikovne ako rytieri. Vynúti si účasť na turnaji pod Bielym Kameňom a tomu, kto ju porazí, prisľúbi svoju ruku. Riskuje tým vlastnú slobodu a nezávislosť, na ktorých si veľmi zakladá.

Riddlem A. G.: Zázračný svet Atlantídy

Doktorka Kate Warnerová vyliečila globálnu pandémiu, ale seba nevyliečila. Mýlila sa aj o rozsahu atlantídskeho sprisahania. Ľudstvo teraz čelí novej hrozbe v podobe nepredstaviteľne silného nepriateľa. Kate už veľa času nezostáva a ľudská civilizácia stojí pred úplným zrútením, keď sa objaví nová nádej.

Riggs, Ranson: Bezduché mesto – Neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej je prázdny, no Jacob zistil, že chovanci sú stále nažive. Spoločným útekom z ostrova sa pokúšajú zachrániť slečnu Peregrinovú, ktorá prišla o svoju ľudskú podobu. Bojujú s Bezduchými a Nemŕtvymi, aby našli ymbrynku, ktorá jej môže pomôcť.

Roberts, Nora: Tajuplná žena

Elizabeth sa stala svedkom brutálnej vraždy, za ktorou je mafia. Požiada preto políciu o ochranu a žije pod falošným menom na utajenej adrese. Elizabeth však netuší, že chápadlá mafie siahajú aj do policajných kruhov, a že jej nová adresa sa zmenila na smrtiacu pascu.

Robinsonová, Lucy: Deň, keď sme zmizli

Annie sa pre traumu z detstva uzatvorila pred mužmi, a až stretnutie s milým a pekným mladým mužom Stephenom, zmení jej život. Kate utiekla z predchádzajúceho zamestnania sa uchádza o miesto pomocníčky v žrebčíne. Čo je za jej útekom však tají. Na farme sa zaľúbi do sa svojho šéfa Marka. Obe ženy majú spoločné oveľa viac, ako sa zdá na prvý pohľad, a ich životné osudy dramaticky splynú.

Robotham, Michael: Amnézie

V jednu chladnú noc vytiahnu z rieky detektíva Vincenta Ruiza. Má prestrelenú nohu a nepamätá si, čo sa stalo. Vo vrecku saka má fotografiu sedemročnej, už tri roky nezvestnej Mickey. Čo ale ak to polícia zle pochopila? Jeho jedinou nádejou je vyriešiť záhadu a rozpamätať sa, čo sa stalo.

Rottová, Inna: Případ andělské košile

Na detektívnu kanceláriu sa obráti žena, ktorú príbuzní i okolie podozrievajú, že zabila svojho chorého manžela. Polícia ani lekárska komisia nezistili žiadne cudzie zavinenie. Podľa vyšetrovateľov zavinila mužovu smrť nemocničná košeľa, ktorej sa hovorí anjelská…

Růžička, Milan: Odkaz mrtvého kostelníka

Mladý kníhkupec Mikuláš často sedáva pri posteli starého umierajúceho kostolníka. Zapisuje si naoko nezrozumiteľné útržky starcových spomienok, z ktorých začína byť jasné, že súboj na ochranu vzácnej relikvie ešte neskončil. Mikuláš však nie je jediný, kto sa snaží odhaliť dômyselnú skrýšu.

Sjón: Máni Steinn chlapec, ktorý nebol

Príbeh odohrávajúci sa v poslednom roku prvej svetovej vojny. Pre šestnásťročnú sirotu – Mániho sa stala stredobodom pozornosti návšteva kina. Filmy sú preňho útočiskom aj útechou a cez ne spoznáva ľudí aj okolie. Svet filmov sa napokon začne prelínať s jeho vlastným životom.

Smith, Wilbur: Zlatý lev

Hal a jeho láska Judith sa plavia pozdĺž pobrežia východnej Afriky. Keď loď prepadnú vyhladovaní námorníci, dostane sa s nimi na palubu aj nájomný vrah Pett. Nikomu z posádky sa však nepáči, a tak sa Hal rozhodne vysadiť ho na Zanzibare, v mieste svojich nepriateľov. Vôbec však netuší, kto všetko sa proti nemu spriahol.

Turstenová, Helene: Revír

Mladá policajtka Embla je účastníčkou poľovačky spolu so strojím strýkom. Počas prvých dvoch dní dôjde k zvláštnym nehodám. Dvaja lovci zmizli a jeden z nich bol neskôr nájdený mŕtvy. Policatka so svojím šéfom sa púšťajú do pátrania a ocitajú sa v ohrození života.

Vermes, Timur: A je tu zas

Adolf Hitler sa jedného dňa zázračne prebudí v súčasnosti a neverí vlastným očiam. Nemecko naďalej existuje, dokonca aj prekvitá. Veľmi rýchle sa zorientuje v súčasných pomeroch a rozbehne kariéru v televízii a stáva sa hviezdou internetu.

Vranská Rojková, Iva: Láska v tieni vojny

Príbeh mladej dvojice Igora a Niny, ktorú rozdelí súčasný vojnový konflikt. Igor je šokovaný násilným prevratom v Kyjeve a upálením ľudí v Odese, preto odchádza ako dobrovoľník do novorosijskej domobrany. Nina sa snaží pochopiť jeho rozhodnutie, zamýšľa sa nad hĺbkou ich lásky a hľadá cestu, ako ďalej žiť.

Náučná literatúra pre dospelých

Anthony, Mark: Dôkazy večnosti – Svedectvá o posmrtnom živote

Balint, Michael: Lékař, jeho pacient a nemoc

Benčík, Emil: Zlatno v náručí hôr- Z histórie a života obce

Black, Jonathan: Tajné dějiny světa

Bžoch, Adam: Krátke dejiny nizozemskej literatúry

Cahill, Thomas: Mysteria středověku a počátek moderního světa

Daniel-Rops, Henri: Svätý Pavol – Kristov bojovník

Dörner, Klaus: Osvobuzující rozhovor – psychicky nemocný v rodině

Ekonomický a personalistický slovník

Ferguson, Niall: Vzostup peňazí – finančné dejiny sveta

Foster, Timothy: Jak získat a udržte zákazníka

Gamon, D. – Bragdon, A.: Mozek a jak ho cvičit

Górnicka, Jadwiga: Očistné kúry – Cesta ku zdraviu

Gregor, Richard: Haberernovej oko

Green, L. – Sharman-Burke, J.: Životní cesta v zrcadle mýtů – Mýtické příběhy jako inspirace pro život

Groom, Nigel: Parfumy a iné voňavky

Habaj, Michal: Feničania

Helmuth, Phil: Jak hrají poker profesionálové

Hillebrecht, Maitri: Akupresura – Cesta ke zdraví a dobré pohodě

Himič, Peter: Divadelný život Prešova – od počiatkov do polovice 20. Storočia

Hľadanie súčasnosti – Slovenská literatúra začiatku 21. storočia

Hrnko, Anton: Devín – Božská perla Slovenska

Chovanec, Marián: Eschatológia v dielach kardinála Jána Chryzostoma Korca

Jedlička, Richard: Psychologická první pomoc v práci výchovného poradce

Judák, Viliam: Na Petrovom stolci I. – Krátke dejiny pápežov

Krno, Svetozár: Monzúnový Sečuán a čínsky sever

Kremler, Leonard: Život s bezlepkovou diétou (rady pre celiatikov)

Kulašik, Peter: Politológia

Levitt, S. – Dubner, S.: Mysli ako freak – umenie vidieť veci inak ako vyzerajú

Maguirová, Anne: Stíny duše – Temné stránky lidské psychiky z pohledu hlubinné psychologie a spirituálních tradic

Mareš, Jaroslav: Smrt ve sloní trávě

Mečíř, Jan: Forenzní pedopsychiatrie

Medzinárodná bezpečnostná politika a bezpečnostné riziká – učebné texty

Messori, Vittorio: Prečo verím – život ako dôkaz viery

Milton, Giles: Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog – bizarné historky z dejín

Moore, Thomas: Temné noci duše – Průvodce na cestě těžkými životními zkouškami

Moravčíková, Michaela: Náboženstvá na Balkáne

Nahodil, Josef: Fyzika v běžném životě

Nejeschleba, Tomáš: Erasomov dílo v minulosti a současnosti evropského myšlení

Novák, Tomáš: Rodičovské judo – Dítě během rozvodového řízení

Olins, Wally: Brand New – Nová podoba značek

Pacner, Karel: Velmistři špionáže – Vznik a zákulisí tajných služeb ve 20. století

Rasper, Martin: Urban Gardening – zahrady ve městě

Powell, Michael: Sila pamäti – Poznatky a hlavolamy na zlepšenie pamäti

Redfern, Martin: Zem – 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať

Remeš, P. – Halamová, A.: Nahá žena na střeše – Psychoterapeutické aspekty biblických příběhů

Satirová, Virginia: Kniha o rodině

Sivoš, Jerguš: Bez rozsudku – Pracovné tábory, sústreďovacie tábory a tábory nútenej práce na Slovensku 1945 – 1953

Sutor, Bernhard: Politická etika

Šindelář, Vladimír: Cesta na popraviště – Příběhy z Evropy

Volner, Štefan: Klasická a nová geopolitika

Volner, Štefan: Nová teória bezpečnosti – Teoreticko-metodologické východiská

Wright, Janet: Reflexológia a akupresúra

Zacková, Devora: Single Tasking – Ako stihnúť viac za kratší čas

Knihy pre deti a mládež

Brahmachari, Sita: Už zas lietam

Príbeh Kite, ktorá sa musí vysporiadať s tým, že jej najlepšia priateľka Dawn odišla dobrovoľne z tohto sveta. Chcela byť vo všetkom najlepšia, no nezvládla ten tlak. Kite sa v hlave rojí množstvo otázok a kedysi sebavedomé dievča sa začne do seba uzatvárať. Až sa jedného dňa objaví niekto, s kým sa o svojich pocitoch dokáže rozprávať.

Byrne, Michael: Milióny v kapse

Keď Bullynu zomrela mama, zostal sám a spolu so svojím psíkom sa túlaval ulicami Londýna. Jedného dňa otvoril poslednú pohľadnicu k narodeninám od mamy. V nej našiel výherný žreb s miliónovou výhrou. Cenu bolo treba vybral do piatich dní, ale Bullyho prenasledovali neprajníci bažiaci po bohatstve.

Colfer, Eoin: P.A.S.C.A. – Katova revolúcia

Agentka Chevie sa vracia z časopriestoru do súčasnej Európy, ktorá sa medzitým zmenila. Pri moci je militantné fašistické hnutie. Chevie a Riley sú jediní, ktorí si pamätajú, ako by minulosť, prítomnosť a budúcnosť mali vyzerať. Musia zastaviť plukovníka Boxa, ktorý chce zničiť svet.

Corderoy, Tracey: Tresky – plesky – Strelené strašitekvičky bosoráckej babky

Pokračovanie príbehov Pandory a jej bláznivej babky, čarodejnice Vranoletty. Všade tam, kde babka príde, zavládne čarokrásny chaos, plyšoví mackovia ožívajú, tučniaky navštevujú letné kúpalisko a bublidžús úplne vybuble.

Fišerová, Ilona: Psík Baf – Nezbedník v ZOO

Psík Baf túži stať sa detektívom a čaká na nového pána. Najradšej by bol, keby to bol policajný komisár, aby mu mohol pomáhať v práci. Namiesto toho si ho vyberie mladý veterinár, ktorý pracuje v zoologickej záhrade. Baf si nájde nových priateľov a čoskoro zistí, e aj tu sa dajú prežiť mnohé dobrodružstvá.

Galánová, Ana : Vtáčie strde – Veľký turnaj

Kale a jeho priatelia musia nájsť tretie semienko, aby zachránili Hmlistý les. Keď sa Kale príde do dračích stajní vo svojom hrade, zistí, že Murdo spolu s bratrancom Dupákom Mondraga uniesli. Vrátia mu ho len vtedy. ak vyhrá súboj.

Hrachovcová, Michaela: Ryšavka pod hviezdami

Príbeh veveričky Ryšavky, ktorá neposlúchla mamičku a namiesto chystania zásob na zimu. Keď na konci zimy sa veveričkám minuli zásoby, pomohol im jeleň a iní kamarát z lesa.

Landy, FDerek: Detektív Kostlivec – Žezlo prastarých

Príbeh Kolohnáta Lahodu, kostlivca a mága s podrezaným jazykom. Kolohnát je síce mŕtvy, ale prekabátil smrť, aby mohol ochrániť svet pred prastarým nepriateľom. Spolu s mladučkou Stephanie musia ochrániť najvzácnejší majetok jej nedávno zosnulého strýka – žezlo Prastarých, ktoré by mohlo privolať na svet krutých bohov dávnej minulosti.

Morgan, Nicola: Stres nepriateľ násťročných

Knižka ponúka obsiahly pohľad na stres, s ktorým prichádzajú tínedžeri denno-denne do kontaktu, i návod, ako proti stresu bojovať a vziať svoje zdravie pevne do vlastných rúk.

Nyklová, R. – Nykl. J.: Rozprávky z mravčej chalúpky

Príbehy dvoch bračekov – mravčekov Kamila a Emila, ktorí bývajú v chalúpke pod ďatelinou. Spolu s kamarátmi prežívajú mnoho veselých i napínavých dobrodružstiev.

Petiška, Eduard: Anička a flautička

Pokračovanie príbehov o Aničke a jej kamarátoch. Anička sa rozhodla, že deduškovi k narodeninám zloží a zahraje na flaute. Aby to zvládla, pomáha jej mačka Zlatuška. Je to zázračná mačka, ktorá jedného dňa utiekla z domčeka nakresleného na výkrese, a odvtedy sprevádza Aničku svetom rozprávok.

Pichon, L.: Tom Gates – Megasuper darčeky (že vraj)

Konečne prišla poriadna zima a Tom sa nevie dočkať bohatej snehovej nádielky. S Derekom si plánujú poriadnu guľovačku a sánkovačku. Snehu však napadne toľko, že spôsobí kalamitu a Tom doma uviazne s otravnou rodinou. Keď sa Babka Mavis rozhodne upliesť Tomovi jeden zo svojich slávnych overalov, Tom je nútený niečo podniknúť.

Povedz mi koľko

Knižka prináša odpovede na vyše 200 otázok s tematikou: zvieratá, ľudské telo, príroda, civilizácia a svet okolo nás. Spestrená je množstvom vtipných ilustrácií.

Reeve, Philip: Goblini, do boja!

Nafúkaný princ Rind Vlnkový sa chce dostať do Siene slávy, preto je schopný aj ľsti a krádeže vzácneho predmetu, len aby sa mu to podarilo. Ale Lišiak a jeho goblinia banda to nenechajú len tak a vyrazia do boja.

Rushtonová, Abbie: Nevypovedané

Megan nerozpráva. Vlani v lete sa stalo niečo strašné a ona sľúbila, že o tom nikdy nikomu nepovie. Prišla o kamarátku, odcudzila sa mame a stala sa terčom posmechu spolužiačok. Keď sa nečakane objaví v škole nová spolužiačka Jasmína, život pripadá Megan zrazu krajší a zaujímavejší.

Růžička, O. – Hetmerová, A.: Ako sa čo robí

Kniha jednoduchým spôsobom približuje postup výroby vecí každodennej potreby. Pomocou veľkých ilustrovaných rozkladacích máp vysvetľuje, ako sa vyrába chlieb, lyžica, tričko, sedací nábytok, kniha a pohár.

Shafak, Elif: Rebelka z Istanbulu

Príbeh mladej krásnej Asye, ktorá žije s početnými príbuznými vo veľkom dome v Istanbule. Nepozná svojho otca ani minulosť a je presvedčená, že takýto človek nemá budúcnosť. Keď príde na návštevu príbuzná z USA, pokojný život rodiny sa nečakane zmení.

Schneider, Liane: Terka sa učí plávať

Terku už prestalo baviť stále sa topiť v bazéne, a tak ju mamička zapísala do kurzu plávania. Spočiatku sa jej zdalo plávanie jednoduché, ale chvíľu trvalo, než sa naučila zladiť naraz nohy aj ruky tak, aby sa udržala na hladine. Keď úspešne prvý raz prepláva bazén, získa odznak morského koníka.

Schneider, Liane: Terka u zubára

Keď si Terka jedného dňa všimla, že má akýsi tmavý zub, mamička rozhodla, že navštívia zubára. Terka sa však veľmi bála, najmä keď ju kamarát Oliver vystrašil, že zubár pracuje s naozajstnou vŕtačkou. Nakoniec však návšteva v ambulancii dopadla dobre a Terka sa tešila z pekného zúbka.

Schneider, Liane: Terkina oslava narodenín

Terka bude mať päť rokov a teší sa na oslavu narodenín. Mamička jej dovolila, aby si pozvala na oslavu kamarátov. Vyrobila im pozvánky na oslavu a pomáhala mamičke pri pečení torty. V deň osláv dostala veľa darčekov, deti sa vyšantili a zažili mnoho dobrodružstiev.

Schrefer, Eliot: Spirit animals – Neznáma ríša

Conor, Abeke, Meilin, Rollan a ich zvieratá už pri hľadaní talizmanov prekonali mnohé nebezpečenstvá. Teraz však ich spoločenstvo rozdelila zákerná zrada. Obetovali už veľmi veľa, ale tá najväčšia obeť ich ešte len čaká.

Spevavé rozprávky

Knižka menej známych ľudových rozprávok, ktoré tematicky spája hudba a vystupujú v nich zázračné veci: píšťalka, gajdy, či harmonika, ktoré v rukách statočného hrdinu pomáhajú bojovať za pravdu a spravodlivosť.

Smith, L. J.: Zakázaná hra – Inferno

Julian zmizol s Tomom a Zachom vo Svete tieňov. Jenny musí spolu so svojimi priateľmi vstúpiť na územie nepriateľa a tam ho zničiť. Vybavení čarovnými ruinami mieria k bráne, za ktorou na nich striehne utrpenie a možno i smrť. Zakázaná Hra sa chýli ku koncu a cesta do pekla sa otvára.

Smith, L. J.: Zakázaná hra – Skrýša

Tieňový muž Julian pokračuje s novou Hrou. Priatelia Jenny začnú jeden po druhom miznúť a ostávajú po nich iba papierové figúrky. Jenny musí nájsť Julianovu tajnú skrýšu a zachrániť priateľov zo Sveta tieňov.

Verne, Jules: Honba za meteorom

Príbeh o dvoch hvezdároch, ktorí objavili meteor pohybujúci sa okolo Zeme. Keď na verejnosť prenikne informácia, že meteor je zo zlata, jeho cena vyvolá konflikt medzi samotnými objaviteľmi a najmä medzi krajinami.