Nové knihy

Apríl 2016

Beletria pre dospelých

 

Ashfordová, Jane: Múdra a bohatá

Chudobná, no bystrá  Clare nečakane zdedí veľký majetok. Kým sa nevydá, jej peniaze bude spravovať chamtivý bratanec.  Jediným riešením je nájsť si vhodného manžela, ochotného pristúpiť na dohodu, že rozhodovanie o financiách bude na manželke. Keď Clare spozná príťažlivého baróna Jamesa,  ktorý súrne potrebuje peniaze na záchranu rodičovského majetku, vyzerá to, že našla toho pravého.

 

Balla: Veľká láska

Román zo súčasnosti, ktorý púta čiernym humorom a prenikavou iróniou, plný výpovedí o vzťahoch medzi mužom a ženou, rodičmi a deťmi, jednotlivcom a spoločnosťou, o slovenskosti, o postavení umelca v spoločnosti, o násilí, o frustrácii, o xenofóbii, o kríze rodiny či o zodpovednosti za svoj život.

 

Bazalová, Bea: Šepkanie anjelov

Štyridsaťročnú Slávku opustil po rokoch manžel. Teraz žije len pre svojho syna a prácu. Nečakane sa však zaľúbi do výrazne mladšieho Števa a tento vzťah ju vytrhne z doposiaľ bezpečného sveta. Mestečkom, kde žije, navyše otrasie vražda mladej ženy a všetky nitky sa zbiehajú k Slávke.

 

Beňová, Jana: dvanásť poviedok a Ján Med

Kniha plná originálneho humoru, dráždivých tém a svojských pohľadov na medziľudské vzťahy.

 

Beran, Ladislav: 92. Policejní revír zasahuje

Nové prípady penzionovaného komisára kriminálnej polície, v ktorých vystupujú vreckoví zlodeji, drobní zlodejíčkovia, predajné ženy aj vrahovia.

 

Bowmanová, Valerie: Nečakane vojvodkyňou

Lady Lucy vymyslí tajný plán, ako pomôcť priateľke Cassandre  zbaviť sa neželaného nápadníka, vojvodu z Claringdonu.  Ukáže sa, že vojvoda je omnoho silnejší súper, než sa na prvý pohľad zdalo. Ak chce byť Lucy úspešná, musí použiť dômyselné intrigy, a nakoniec aj bozky. A tak prehry striedajú malé víťazstvá a napokon sa bojuje o to najcennejšie, o lásku. Tej sa však stavia do cesty čestný sľub a zmysel pre povinnosť…

 

 Browder, Bill: Zatykač

Faktografický román odhaľuje celú kamufláž, ktorou sa ruské úrady snažili zastrieť pravdu o uväznení a zavraždení právnika Magnitského, ktorý svedčil proti predstaviteľom ruského ministerstva vnútra, ktorí ukradli 230 miliónov dolárov. Autor vykresľuje ruskú vládu ako zločinecké zoskupenie sústreďujúce vo svojich rukách všetku štátnu moc.

 

Cohenová – Ahninová, Candice: Vráťte mi moju dcéru

Počas prázdninového výletu do Londýna sa osemnásťročná  Candice zamiluje do princa Saddama, príslušníka kráľovskej rodiny. Vznikne medzi nimi vášnivý vzťah a o tri roky neskôr sa im narodí dcéra Haya. Princ čoskoro odhalí svoju pravú tvár, ale Candice zaslepená láskou sa ním necháva ovládať a prežíva rôzne formy násilia. Nakoniec jej dcéru brutálne zoberie a uväzní v kráľovskom paláci. Candice je krivo obvinená a hrozí jej trest smrti.

 

Cornwellová, Patricia: Vlastná krv

Súdna lekárka Kay nájde pri svojom dome lesklé mince, ktoré majú rovnaký rok vydania. Než sa pokúsi odhaliť ich pôvod, je overená pátraním po sériovom vrahovi, ktorý po sebe nezanecháva žiadne stopy. Jeho výstrely sú natoľko presné, že spôsobia okamžitú smrť. Obete na prvý pohľad nemajú nič spoločné a nedá sa predpovedať, kde a kedy strelec s prezývkou Medená hlava zaútočí znovu. Kay sa musí dostať až do vraku lode, aby našla odpovede, ktoré potrebuje analyzovať. Obáva sa, že do všetkého je zapletená jej neter Lucy.

 

Černucká, Veronika: Poslední modlitba

Třenovský kláštor oslavuje výročie svojho vzniku. Jeden z pozvaných novinárov je v noci brutálne zavraždený a ďalšie vraždy na seba nenechajú dlho čakať. Tara netuší, či ide o tajnú sektu, ducha pochovaného mnícha, alebo skryté tajomstvo kláštora.

 

Danaj, Miroslav: Oči vlčích makov

Kniha poviedok známeho lekára a chirurga, ktorých námety čerpá so svojej lekárskej praxe, z bohatých ľudských stretnutí so svojimi pacientmi, kolegami a študentmi.

 

Dax, Mariana: Luxus v duši

Sofia, ktorá medzičasom dozrela, ale je stále plnoštíhla a osamelá. Neustále sa konfrontuje so svojou krajšou a úspešnejšou kamarátkou Luciou a začína sa u nej prejavovať závisť. Keď jedného dňa otvorí fejsbuk, je zhrozená.

 

Doerr, Anthony: Svetlo, ktoré nevidíme

Príbeh mladučkej slepej Francúzsky Marie-laure a mladého Nemca Wernera, ktorí sa snažia uniknúť pred hrôzami druhej svetovej vojny.

 

Fojtová, Věra: Neviditelná zranění

Príbeh šestnásťročnej Rút, ktorá je spolu s mamou zaradená do transportu a prežije rok v Terezíne. Tu sa stretáva s Ervínom, dvadsaťdvaročným milovníkom žien. Ich osudy sa rozdelia, ale po vojne sa opäť stretávajú. Ervín je už ale iný, lebo len on pozná svoje strašné tajomstvo.

 

Foley, Gaelen: Môj škandalózny vikomt

Krásna Carissa sa nechtiac zapletie do pasce pripravenej na najmladšieho člena klubu Inferno, známeho sukničkára Beaua a zachráni mu život. Keď ju potom vikomt odvezie k sebe, aby jej ošetril ranu, a tým sa roztočí kolotoč ľúbostných zápletiek, intríg a nečakaných zvratov.

 

Foley, Gaelen: Zvodcove tajomstvá

Bývalý tajný agent a známy zvodca lord Nick sa ocitne vo väzení pre previnenie voči Rádu. Jedného dňa sa v jeho cele zjaví neznáma dáma a ponúkne mu slobodu výmenou za účasť v nebezpečnej misii. Chce, aby pátral po unesených dievčatách, v skutočnosti jej však ide najmä o nájdenie ukradnutého otcovho denníka, ktorý skrýva prísne strážené tajomstvá Rádu.

 

Fowlerová, Karen Joy: Všichni jsme z toho úplně na větvi

Keď bola Rosemary malé dievča, bola veľmi výrečná. Teraz je vysokoškoláčka, ktorá toho veľa nenarozpráva. A najmä nehovorí o svojej rodine. Dnes je jedináčik, ale kedysi mala sestru v rovnakom veku a staršieho brata. Obaja súrodenci sa ale z jej života už dávno vytratili. Ako a prečo k tomu došlo, je veľkým rodinným tajomstvom.

 

Framptonová, Megan: Falošný vojvoda

Keď vychýrený milovník žien Nicholas zdedí nečakane titul vojvodu, rozhodne sa oženiť  s lady Isabellou, inak by prišiel o majetok. Isabella túži po nezávislosti, ale vstupom do manželstva sa jej tento sen rozplynie. Na jej prekvapenie je však preslávený sukničkár veľmi milý a nežný.

 

Gordonová, Bryony: Spoveď slobodnej zúfalky

Autorka s humorom spomína na časy, keď ako dvadsaťročná snívala po lukratívnej práci, perfektnom bývaní a úžasnom priateľovi. Realita však bola diametrálne odlišná od jej snov. Bez cenzúry opisuje, ako balila chlapov, zadlžovala sa, aby mala na víno a zemiakové lupienky, či ako bola sklamaná z mužov. Príbeh so šťastným koncom je určený najmä všetkým idealistkám, ktorým najlepšie roky mladosti nepriniesli to, čo očakávali.

 

Gounelle, Laurent: Muž, ktorý chcel byť šťastný

Príbeh muža, ktorý počas dovolenky na Bali vyhľadá starého liečiteľa, s ktorým sa túžil stretnúť, hoci na to nemá žiadne zdravotné dôvody. Starý muž obdarený nekonečnou múdrosťou stanoví jasnú diagnózu: ste úplne zdravý, no nie ste šťastný. Príbeh ponúka návod na oslobodenie sa od všetkého, čo bráni nášmu ozajstnému šťastiu.

 

Granger, Ann: Neklidné zlo

Keď sú v lese nájdené ľudské kosti, detektív Markby si uvedomí, že pred desiatkami rokov krátko po svojom nástupe pátral po brutálnom násilníkovi, ktorý prepadával ženy. Po piatom útoku sa však pod ním zľahla zem. Teraz sa však môže objaviť nová stopa. Vzápätí je v kostole zavraždená miestna  obyvateľka. Markby musí vypátrať, či prípady spolu súvisia.

 

Hajdani, Gejza: Červená spermia

Tragikomická kronika 50-tych rokov minulého storočia s hlavnou postavou – Júliusom Kiramom, predsedom národného výboru fiktívnej obce Morušovce, konfiškátorom a intrigánom.  Kiram, pôvodným povolaním holič, sa iniciatívne zapojil do uspokojovania potrieb proletariátu, chce sa zavďačiť vyššej moci, ale ide mu najmä o uspokojovanie vlastných potrieb.

 

Hallon, Ľubor: Súkromné drámy srdca

Tri novely prepojené ľudskou tragikou a samotou hlavných hrdinov. Príbeh nešťastného staršieho dobráka Havrana v  navonok šťastnej rodine, neopätovaná študentská láska a príbeh statného a srdečného Oravca, ktorý aj napriek partnerskému trápeniu zostáva ku všetkým otvorený a kamarátsky.

 

Haran, Elizabeth: Opálová poušť

Erin, ktorej len pred dvomi mesiacmi zomrela matka sa nevie zmieriť s tým, že si jej otca opantala prefíkaná zlatokopka.  Aby toho nebolo málo, zistí, že ju podviedol krátko pred svadbou snúbenec. Zronená Erin sa rozhodne k radikálnemu riešeniu – odchádza do Austrálie, kde sa musí vyrovnať s drsným prostredím a neľahkým spôsobom života hľadačov opálov. Tu sa spoznáva so sympatickým Jonathanom, ktorý prežiari jej dni, ale osud nevydal ešte svoje posledné tajomstvo.

 

Hjorth, Michael: Učeň

Policajný psychológ Bergman zistí, že má dospelú dcéru, ktorá je členkou švédskej kriminálky. Jediný spôsob, ako sa s ňou zblížiť, je dostať sa do spoločného vyšetrovacieho týmu. Ten práve pracuje na sérii vrážd žien, ktoré pripomínajú už dávnejšie uzavretý prípad. Počas vyšetrovania zistí, že je s prípadom zviazaný oveľa viac, ako si pôvodne myslel a jeho dcéra by sa mohla ocitnúť v bezprostrednom nebezpečenstve.

 

Christie, Agatha: Smrť pri bazéne

Slávny detektív Hercule Poirot príde na pozvanie výstrednej lady Angkatellovej do jej vidieckeho sídla. Hneď po príchode zbadá ležať na zemi pri bazéne postreleného umierajúceho muža a nad ním stojí žena s revolverom v ruke. Detektív sa ihneď ujíma vyšetrovania a čoskoro zistí, že navonok vážená rodina ukrýva pred vonkajším svetom celú spleť tajomstiev.

 

Christie, Agatha: Záhada modrého vlaku

Inšpektor Poirot vyšetruje vraždu ženy, ku ktorej došlo vo vlaku. Páchateľ unikol a z kupé zmizli vzácne rubíny.  Hlavným podozrivým sa stáva manžel obete, ktorý je známy svojou slabosťou pre atraktívne dámy. Inšpektor sa však jednoduchým riešeniam vyhýba.

 

Ilibagiza, I. – Erwin, S.: Prežila som

Skutočný príbeh rwandskej dievčiny Immaculée. Vyrastala v kruhu milovanej rodiny, začala študovať na univerzite a keď išla počas prázdnin svojich blízkych navštíviť v krajine vypukla krvavá genocída. Trvala tri mesiace a vyžiadala si životy takmer milióna ľudí a medzi nimi a jej blízkych. Immaculée sa ako jednej z mála podarilo prežiť spolu s ďalšími siedmimi ženami v úkryte.

 

Kellerman, Faye: Svědek, který nic neviděl

Detektív Peter Decker vyšetruje vraždu, ku ktorej došlo na dobre zabezpečenom ranči. Jeho majiteľ, známy filantrop, ktorý dával druhú šancu delikventom, manželka a štyria zamestnanci boli chladnokrvne zastrelení. Petrovu manželku Rinu, ktorá zasadá v súdnej porote požiada o pomoc súdny tlmočník a z Riny sa tak stáva priamy účastník  pátrania, ktorému velí jej manžel.

 

Kerata, Laco: Ešte som tu a zostanem

Láskavé a humorné spomienky starého muža, ktorý prežil bohatý život v kruhu svojich blízkych a priateľov. Spomienky, predstavy a realita sa mu už v mysli zlievajú. Napriek neľahkému životu pociťuje naplnenie, spokojnosť a dobrácky pristupuje ku každému, koho stretne.

 

King, Stephen: Revival

Príbeh kňaza, ktorý pred rokmi prišiel do novoanglického mestečka, získal si miestnych obyvateľov a stal sa priateľom a učiteľom mladého chlapca. Keď pri nehode  prišiel o rodinu, preklial boha a z mestečka odišiel. Po mnohých rokoch sa chlapec, z ktorého sa stal narkoman, náhodne stretne s kňazom.

 

Knightová, Renée: Cudzinec

Známa dokumentaristka Catherine objaví na nočnom stolíku záhadný román. Kniha sa javí ako fikcia, ale podrobne opisuje  deň, keď sa Catherine stala rukojemníčkou ťaživého tajomstva a jediný človek, ktorý bol doňho zapletený, je mŕtvy. Minulosť ožíva a Catherine nezostáva nič iné, len dokázať, čo sa v ten deň skutočne stalo.

 

Krajewski, Marek: Cháronove čísla

Komisára Popielského vyhodili z polície pre neuposlúchnutie rozkazu. Má  teda čas na riešenie matematických hádaniek i na lásku. Pekná Renata ho nahovorí, aby sa podujal na riskantnú úlohu a rýchlo sa dostáva do ťažkostí. Ľvovom otrasie  brutálna vražda a len polícia vie, čo sa ukrýva v tajomnom liste od vraha.

 

Kubátová, Táňa: Štěpánka

Tridsaťjedenročná genealogička Štěpánka dostane objednávku na zmapovanie kedysi slávneho poľského rodu Michorowských. Počas skúmania zistí, že pred viac ako sto rokmi sa prvýkrát preplietli osudy členov jej vlastnej rodiny s Michorowskými. Rozmotať záhady minulosti jej pomôže prababičkin denník.

 

Larsson, Christina: Silueta

Inšpektorka Ingrid po návrate z dovolenky zistí, že alarm v jej dome sa v noci päťkrát zaktivoval. Keďže nič nezmizlo, strážna agentúra tvrdí, že došlo len k chybe prístroja. Keď sa jej otlačky prstov začnú objavovať v súvislosti s rôznymi prípadmi, musí sa skrývať. Kolegovia majú zákaz pomôcť jej a v médiách sa začne objavovať jej fotografia.

 

Lee, Hyeonseo: Dievča so siedmimi menami

Príbeh severokórejskej utečenky Hyeonseo Lee, ktorá vyrastala v Severnej Kórei počas nemilosrdného diktátorského režimu.  V roku 1997 ako sedemnásťročná ušla z vlasti do Číny, aby začala nový život, ale život na úteku bez identity a zmysluplnej existencie nebol jednoduchý. O dvanásť rokov sa vrátila na severokórejskú hranicu, aby presvedčila matku a brata na odchod do Južnej Kórei.

 

Leeová, Harper: Nezabíjajte vtáčika

Príbeh justičnej vraždy nevinného černocha na americkom juhu v prvej tretine 20. storočia, videný očami dvoch malých detí. Nevinný černoch je krivo obvinený zo znásilnenia belošky a postavený pred súd. Jeho obhajcom sa stáva otec oboch detí, ktorý berie tento prípad ako vec svojej osobnej cti.

 

Manáková, Mirka: Araba nemiluj

Osemnásťročnú Ninu predala jej sestra na prostitúciu. Nina sa však odmieta podriadiť a keď jej zámožný Arab ponúkne manželstvo, podarí sa jej ujsť. Zostáva bez peňazí na ulici a v tejto situácii spoznáva  Dávida, ktorý jej pomôže postaviť sa na nohy. Ninu však dobieha minulosť a jej život zmení od základov.

 

May, Peter: Sál smrti

Detektív Li Jen je privolaný k nálezu hromadného hrobu so znetvorenými ženskými telami, ktoré by mohli súvisieť so  starou nevyriešenou vraždou v Pekingu. Vyšetrovatelia dôjdu k záveru, že majú dočinenia s neľudským monštrom. Čím sú k nemu bližšie, tým je jasnejšie, že budú musieť bojovať nielen s ním,  ale aj vlastnými nočnými morami.

 

 

Melichová, Inéz: Labyrint túžby

Devätnásťročnú Alicu vychovávala stará mama, no po jej smrti zostáva dievčina žiť na dedine sama. Jej stereotypný život sa zmení, keď sa do susedstva prisťahujú nezávisle od seba dvaja muži. Úspešný a suverénny Adam ju osudovo priťahuje, ale situácia ju prinúti zobrať prácu u bohatého, nevraživého architekta s tragickou minulosťou. Keď sa v jeho dome začnú diať nevysvetliteľné udalosti,  Alica nechtiac príde na stopu temného tajomstva.

 

 

Millerová, Michelle: Žraloci

Začínajúceho mladého bankára Todda osloví majiteľ  miliónovej zoznamovacej aplikácie Hook, aby mu pomohol uviesť na trh akciovú spoločnosť. Todd narýchlo zloží pracovný tím šiestich ľudí s rôznymi osudmi, ktorí túžia dostať sa do sveta finančných žralokov. Tlak peňazí však vyskúša ich charaktery a vôľu.

 

Pastoreková, Anika: Tiene minulosti

Vysokoškoláčka Matilda sa počas prázdnin zoznamuje so záhadným mužom, ktorý prevráti jej svet hore nohami. Vďaka nemu zisťuje, že doposiaľ žila život, ktorý ju nenapĺňa šťastím. Ak chce ísť za hlasom svojho srdca, musí sa vzoprieť vôli rodičov. Prečo je však pre ňu Daniel nebezpečný a ako jej život ovplyvní mamino tajomstvo?

 

Persson, Leif G.W.: Skutočný príbeh o Pinocchiovom nose

Rozprávanie o výsledku činov štyroch mužov ( cára Mikuláša II., Churchilla, Putina a komisára Bäckströma), ktorých cesty sa nikdy nepreťali. Komisár Evert Bäckström spravil poslednú bodku za prípadom, nezávisle od toho, s akými ľuďmi sa stretol.

 

Poe, Edgar Allan: Zostup do Maelströmu

Výber vedecko – fantastických poviedok autora, ktorými reagoval  na výdobytky vedy a techniky vtedajšej doby, pričom do nich vložil mystiku a jedinečné vízie.

 

Preston, D. – Child, L.: Pekelná síra

Agent FBI Pendergast spolu s policajtmi pátrajú po vrahovi umeleckého kritika. Hľadanie ich zavedie cez exkluzívne kluby a luxusné ateliéry na Manhattane až do rozpadajúceho sa a legendami opradeného hradu na talianskom vidieku, kde pred tridsiatimi rokmi štyria muži privolali pomocou kúzla niečo neopísateľné.

 

Reilly, Matthew: Pekelný ostrov

Kapitán Schofield prezývaný Strašiak má so svojím mužstvom  pristáť na materskej lietadlovej lodi. Krátko po pristátí na skupinu zaútočia živé bojové stroje. Strašia netuší, že na nich číha ešte nebezpečnejší nepriateľ.

 

Roberts, Nora: Posvěcené zlo

Psychologička Tess pátra spolu s detektívom Parisom po brutálnom vrahovi mladých žien, zaškrtených časťou  kňazského rúcha. Netuší, že aj ona je na zozname obetí.

 

Rosvallová, Kari: Dieťa odnikiaľ

Príbeh Kari Rosvallovej, ktorá prežila Hitlerove výchovné tábory a našla domov v Írsku. Kari bola adoptovaná, žila v malom švédskom mestečku a až ako šesťdesiatštyri ročná zistila, kto vlastne je a že bola súčasťou najtemnejšieho tajomstva ľudstva. Príbeh o tom, ako elitní vojaci Himmlerovej SS armády a nemecké a neskôr severské ženy mali poslúžiť na vytvorenie panskej rasy z čistých Árijcov.

 

 

Ruppeldt, Miloš: Medzi dvoma svetmi

Sága rodiny Ruppeldtovcov, v ktorej autor približuje život svojich slovensko-anglických rodičov, otca – československého diplomata a mamy Angličanky. V časoch Clementisa, či väznenia Husáka boli takého manželstvá s partnermi zo Západu ojedinelé, a spoločensky nie veľmi prijateľné.

 

Silva, Daniel: Anglický špión

Špičkový agent Gabriel Allon je poverený vypátraním Eamonna Quinna, geniálneho výrobcu bômb, ktorý má na svedomí množstvo vražedných útokov po celom svete. Našťastie Allon má po svojom boku profesionálneho zabijaka Kellera. Spolu sa vydajú na riskantnú cestu s cieľom dolapiť Quinna a vybaviť si s ním účty z dávnej minulosti.

 

Sorokin, Vladimír: Telúrsko

Príbeh odohrávajúci sa v roku 2054 po dvoch európsko-islamnských vojnách, keď v Európe nezostal kameň na kameni. V novej Európe žijú križiaci, nová šľachta, kentauri,  pravoslávni komunisti, obyvatelia Stalinskej sovietskej socialistickej republiky a templári, ktorí sa stanú záchrancami Európy. Všetci hľadajú nový poriadok a nové absolútno, prípadne nový raj, ktorý si navodzujú novým narkotikom – telurovými klincami odborne zatĺkanými rovno do mozgu.

 

Steel, Danielle: Stratený syn

Dvojčatá Michael a Peter boli odmalička úplne odlišní a nemali sa radi. Vždy zatracovaný Peter opustil rodný kraj, založil si rodinu a stal sa špičkovým manažérom. Michael sa kvôli rodičom vzdal kariéry anestéziológa. Po krachu americkej burzy odchádza Peter do rodného domu, kde náhodne objaví matkine denníky. Z nich sa dozvie, že všetko bolo inak, ako si myslel.

 

Štiblaríková, Lenona: Tester

Slovensko sa stalo zbrojárskou veľmocou, vyrába najviac zbraní a vojenskej techniky na jedného obyvateľa na svete. Najväčšia zbrojovka sa nachádza priamo pod hlavným mestom, preto v Bratislave nikdy nebolo vybudované metro. Zbrojárske firmy z Bratislavy, Žiliny a Košíc obchodujú po celom svete, ich novinky testujú špecialisti – testeri. Dievča unesené neznámou skupinou ozbrojencov sa stáva návnadou v hre, ktorá začína v Bratislave, prechádza Žilinou a končí sa na Ukrajine.

 

Tokarčuk, Olga: Pravek a iné časy

Príbeh odohrávajúci sa v búrlivom dvadsiatom storočí v Praveku – dedine uprostred Poľska, kde bojuje niekoľko pokolení niekoľkých rodín o šťastie i budúcnosť.

 

Tremblay, Paul: Hlava plná duchov

Život rodiny Barrettovcov sa zmení, keď sa u ich štrnásťročnej dcéry Marjorie začnú prejavovať príznaky akútnej schizofrénie. Rodičia sú zúfalí, lebo lekári nie sú schopní zastaviť jej čoraz väčšiu pomätenosť. Keď sa z ich pokojného domova stáva dom hrôzy, obrátia sa so žiadosťou o pomoc na miestneho katolíckeho kňaza. Ten je presvedčený, že chorú tínedžerku posadol diabol a navrhne exorcizmus.

 

Veste, Luca: Dopisy mrtvých

Detektívi David Murphy a Laura Rossi pátrajú po neobyčajne inteligentnom sériovom vrahovi, ktorý hľadá svoje obete v Liverpoole a pri ich telách zanecháva listy, v ktorých podrobne popisuje vraždy a ich dôvody.

 

Vrba, Rudolf: Utiekol som z Osvienčimu

Zážitky autora z koncentračného tábora v Majdanku, Osvienčime a Brzezinke a jeho útek z tábora v Osvienčime, ktorého cieľom nebolo zachrániť vlastný život, ale najmä  podať správu o Osvienčime.

 

Walden, Laura: Skrýš na konci útesu

Dona zdedila po smrti rodičov, ktorí zomreli pri záhadnej nehode, zámok a pálenicu whisky. Rozmýšľa, či ho má predať, alebo si ho nechať. Šéf pálenice Alister ju od predaja odhovára, ale jej snúbenec Gordon ju k predaju núti. Dona napokon nevie, komu dôverovať.

 

Walterová Benešová, Barbora: Dívka, která ztratila budoucnost

Afričanka Kehko sa stále stretáva s nepríjemnosťami, ktoré nie sú bežné. Zvyká si na úplne novú kultúru a prostredie, ktoré sú pre ňu úplne neznáme a čelí démonom minulosti. No Kehko je  silná žena, ktorá sa rozhodla bojovať za krajšiu  budúcnosť.

 

Watt, Peter: Let orla

Syn bývalého nájomného žoldniera Patrick prichádza z Austrálie do Anglicka, tam vyštuduje, podľa vzoru škótskych predkov vstúpi do kráľovského vojska a zapojí sa do bojov v severnej Afrike. Počas dovolenky sa stretne so vzdialenou  príbuznou Catherine, zamiluje sa do nej, ale vzápätí odchádza ku svojej jednotke, kde sa jeho stopa náhle končí.

 

Wood, Tom: Krycí jméno nepřítel

Zabijak s krycím menom Tesseract prejde na stranu CIA s dostane úlohu odstreliť iného nájomného vraha, ktorý má zlikvidovať vplyvného ruského obchodníka so zbraňami. Dvaja  najbohatší svetoví priekupníci zbraní sa náhle púšťajú do  vzájomnej vojny, presne podľa scenára CIA.

 

Yalom, Irvin D.: Všetko trvá krátko

Zbierka príbehov, v ktorých autor, uznávaný psychiater približuje zápas, ktorý podstupujú nielen jeho pacienti, ale aj on sám. Ide o zápas s dvoma najväčšími výzvami ľudskej existencie: ako žiť zmysluplný život a ako sa vyrovnať s jeho neodvratným koncom.

 

Youngová, Samantha: Scottland Street

Shannon prešla niekoľkými nevydarenými vzťahmi s mužmi a z posledného vzťahu sa dlho spamätávala. Odvtedy má mužov plné zuby. Cole je príťažlivý, potetovaný a namyslený, ale za drsným výzorom sa skrýva dobré srdce. Keď sa spozná so Shannon, zaútočí na jej zlomené srdce. Lenže minulosť nespí a pripomenie sa práve vtedy, keď to človek najmenej čaká.

 

Zander, Joakim: Predmestie

Yasmine  odišla zo Štokholmu a pracuje ako hľadačka trendov v New Yorku. Jedného dňa dostane správu, že v jej rodnom meste prepukli nepokoje a násilie, na fasády domov sú pomaľované mystickými znakmi a jej brat bez stopy zmizol. Yasmine sa musí vrátiť domov, aby zistila, čo sa s jej malým bratom stalo.

 

 

Náučná literatúra

Baláž, P.-Hamara,A.-Sopková,G.: Konkurencieschopnosť a jej význam v národnej ekonomike

Baričák, Pavel „Hirax“: Indonézia – Bali, Lombok, Komodo, Flores…

Boëlle,c. – Chemla, Ch. – Rastetter, N.: Klíč k náboženství – Co mají společného judaismus, křesťanství, islám a buddhismus?

Böttger, Walter: Kultura ve staré Číně

Buzan, Tony: Myšlenkové mapy – Probuďte svou kreativitu, zlepšete svou paměť, změňte svůj život

Čížek, Antonín: Synaxár – Životopisy svätých

Diamond, Jared: Osudy lidských společností  – Střelné znraněn choroboplodné zárodky a ocel v historii

Dulela, Alexander: Zahraničná politika Ruska  – historický náčrt a súčasnosť

Eriksen, T. H. : Odpady – Odpad ve světě netušených vedlejších účinků

Fyziologie a léčebná rehabilitace motoriky člověka

Germuškovíá, M. – Bieleková, K.: Čitateľ a knižnice v ére digitalizácie

Gilbert, Guy: Bratr vyvržených – Kněz na pařížské periferii

Hajko, Jozef: Hoď do mňa kameňom – spolužitie s Rómami na Slovensku

Hermochová, Soňa: Teambuilding

Higham, William: Trendológia – Ako rozpoznať a predpovedať budúce trendy v správaní zákazníkov

Horský, Michal: Politické hry

Hurbanič, Martin: Prierez vývojom Balkánu – od stredoveku po súčasnosť

Chajdiak, Jozef: Štatistika jednoducho

Chajdiak, Jozef: Základy hospodárskej štatistiky

Chrobáková-Repar, Stanislava: Existenciály I. – Kniha rozhovorov s osobnosťami (nielen) slovenského (nielen) literárneho života

Janata, Jaromír: Agrese tolerance a intolerance

Jeseňák, Miloš: Materské mlieko a dojčenie v kontexte modernej medicíny

Janšák, Štefan: Vstup Slovákov medzi slobodné národy  (Ao sa zrodila prvá republika)

Kamín,T. – Machalová,T.: Kritika rasy a rasismu

Kečkéšová, Marta: Základy správneho práva

Kiyosaki, Kim: Je najvyšší čas! – Čo je potrebné urobiť, aby ste dosiahli finančnú slobodu

Klaus, Václav: Na rovinu – Hovory s Petrem Hájkem nejen o tom, co bylo, je a bude

Klavec, Jozef: Úvod do štúdia medzinárodných vzťahov a bezpečnosti

Koubek, Josef: Personální práce v malých podnicích

Kováčová, Katarína: Severoatlantická aliancia- vznik, vývoj, súčasnosť

Kubátová, Hana: Nátěry kovů

Kuklica, Peter: Slovník stredovekej latinčiny

Langford, Joseph: Tajomný plameň Matky Terézie

Litecký Šveda, Ján: PravDADA

Malaschitz, Walter: Dunajské brehy

Marčok, Viliam: Svetová Klára Jarunková

Marec, Anton: Zdravie samo nepríde – Ako si poradiť s vysokým tlakom a kilami navyše

Mitnick, Kevin: Umění klamu

Náboženská sloboda a jej aspekty – Islam v Európe

Návrat, Pavol: Umelá inteligencia

Pirasová, C. – Roetzel, B.: Opravdová dáma – Průvodce odíváním a stylem

Poláčková, Dagmar: Aleš Votava

Potreby migrantov na Slovensku

Prevendárová, Jitka: Most nad priepasťou

Prevendárovíá, Jitka: Rodinná terapia v praxi

Salminen, Veronika: Putin (nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi)

Sellin, Rolf: Hypersenzitívni ľudia medzi nami – Vysoká senzitivita – od mínusu k plusu

Stadtrucker, Ivan: Dejiny Slovenskej televízie – Náčrt vývojových tendencií kultúrotvornej inštitúcie

Strážovská, Helena: Malé a stredné podnikanie (zmeny obsahu ekonomických nástrojov)

Svoboda, Juraj: Dali nám viac, ako (sme) si mysleli III

Šmatlák, Stanislav: Dejiny slovenskej literatúry I., II.

Tačovský, Ladislav: Kronika rodu Hirner – na pozadí huncokárskej histórie

Veselý, Zdeněk: Smlouvy, pakty, dohody – Slovník mezinárodně politických a diplomatických aktů

Todenhöfer, Jürgen: 10 dní v Islamskom štáte

Thurzová, Marta: Základy práva pre sociálnych pracovníkov

Zahraniční politika politických stran v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku

Zemanová, Hanka: Biokuchařka

 

 

Knihy pre deti a mládež

 

 Benton, Jim: Milý denníček, je jasné, že víťaz berie všetko!

Pokračovanie príbehov Jamie, žiačky Mackerelskej základnej školy, ktoré si zaznamenáva do denníčka. Tento krát okrem iných dôležitých udalostí sa zamýšľa aj nad tým, prečo sa ľudia neustále snažia ochraňovať prírodu, ktorá sa často správa nerozumne, a uvažuje, nad tým, že nebude triediť odpad, aby sa jej za to odplatila.

 

Blacková, H. – Clarová, C.: Magistérium – Medená rukavica

Callum prežíva letné prázdniny inak ako ostatné deti. Jeho najbližším spoločníkom je vlk posadnutý chaosom a otec ho podozrieva, že v ňom drieme zlo. Keď zistí, že otec ho chce zničiť a rovnako aj jeho vlka, ujde do magistéria, lenže ani tu sa pohromy nekončia.

 

Brezina, Thomas C.: Prípad pre teba a Tigrí tím – Stratená Atlantída

Bea, Luk a Patrik trávia prázdniny na gréckom ostrove, kde by podľa legendy mala hlboko v mori ležať bájna stratená Atlantída. Keď počas plavby na mori nájdu vo vode tajomnú správu, zdá sa, že by mohli byť na stope k  ruinám starodávneho mesta.

 

Dvořák, Pavel: Maľované dejiny Bratislavy

Kniha krátkych príbehov zo starších i mladších dejín Bratislavy prerozprávaných historikom A. Dvořákom. Ilustrovaná je deťmi, pričom ilustrácie vznikali na základe rozprávania autora.

 

Faktorová, Xénia: Kristián z Astrádie

Kristián, Lujza a Dominik sú žiakmi astrádskej astronomickej školy. Keďže sú ešte deti, majú vstup do vesmíru zakázaný.  Kristiánova túžba vidieť hviezdy zblízka je tak veľká, že svojimi nápadmi a výmyslami spôsobuje problémy nielen sebe, ale i kamarátom.

 

Ganeriová, Anita: Bytosti z bájnych legiend

Ilustrovaný sprievodca svetom čudesných bytostí a bájnych oblúd približuje draky, hady, lietajúce obludy, chiméry, démonov a mnoho ďalších bájnych tvorov.

 

Goudgeová, Elizabeth: Malý biely koník

Dievčatko Maruška prichádza do Mesačnej doliny, aby sa stala  novou paňou na Mesačnom zámku. Pri pátraní po osude svojej  predchodkyne odhalí tajomný príbeh svojho rodu, spozná veľa verných priateľov, zažije veľa dobrodružstiev a zbadá záhadného bieleho koníčka. Napokon príde na to, že je jediná, kto môže vrátiť pokoj a šťastie Mesačnej doline a jej obyvateľom.

 

Green, J. – Levithan, D.: Will Grayson a Will Grayson

Príbeh dvoch študentov heterosexuála Willa Gaysona a geja Willa Gaysona, ktorí sa nikdy nepoznali a náhodne sa stretnú v sexshope. Od tej chvíle sa ich životy začnú uberať nečakaným smerom..

Haigová, Francesca: Ohnivá kázeň

Štyristo rokov po jadrovom výbuchu sa civilizácia a príroda na Zemi zmenili na primitívny svet. Ľudia sa rodia len ako dvojčatá. Alfa vždy vo vynikajúcej fyzickej kondícii  a Omega s deformáciou. Cass je vzácny typ Omegy, obdarená je jasnovidectvom. Keď začne snívať o rovnosti medzi obomi skupinami ľudí, dostane sa do sporu so svojím bratom a celým spoločenstvom.

Havelková, Silvia: O upratovacom robotovi

Knižka zvláštnych príbehov, ktoré deťom vysvetľujú ako a prečo sa niektoré javy okolo nás dejú: O tom, ako sa armáda vojakov kyseliny citrónovej rozhodla poraziť vodný kameň v rýchlovarnej kanvici, ako mliečny zúbok nechcel vypadnúť, aby uvoľnil miesto trvalému, o kostlivcovi z múzea a mnoho ďalších.

 

Hlušíková, Marta: Mlynčeky tety Hrozienky

Príbehy tety Ruženky prezývanej Hrozienka, ktorá býva v byte na treťom poschodí bytovky. Hrozienka má vo svojej izbe na poličkách uložené ozdobné mlynčeky a každý z nich ukrýva nejaké zaujímavé tajomstvo.

 

Horňáková, Martina: Mesto verných

Bratia Daniel  a Nicholas a ich dve sesternice sú študentmi britskej internátnej školy. Prichádzajú na prázdniny do Košíc, a spočiatku obyčajné prázdniny sa zmenia zhodou nešťastných okolností na veľké dobrodružstvo. Budú sa musieť popasovať s nebezpečím a nástrahami, o akých sa im ani nesnívalo, aby napokon došli k veľkému objavu.

 

Hrubý, Ladislav: Amulet, dvojzubec a Hviezdy univerza

Skupinka tínedžerov prišla prázdninovať na starú usadlosť neďaleko Trnavy. V dedine sa zoznámia s členmi miestnej skupiny mladých dobrodruhov, velí krásna kapitánka. Spoločne sa snažia rozlúštiť záhadu kaštieľa, zisťujú, čo sa skrýva za zvláštnymi starobylými dverami a pátrajú po záhade tajomného amuletu s hlavolamom.

 

Johnson, Rebecca: Julinka malá zverolekárka – Ambulancia na pláži

Školský rok sa skončil a Julinka sa teší na prázdniny. Spolu s kamarátkou Zuzkou sa chystajú táboriť pri mori, plávať, šantiť a najmä pozorovať prírodu okolo seba. Zažijú tam množstvo zábavy i dobrodružstva a podarí sa im zachrániť mláďa delfína, ktoré uviazlo na brehu mora.

 

Kinney, Jeff: Denník odvážneho bojka – To je ale smola

Gregovi Heffleymu sa lepí smola na päty. Rowley sa naňho vykašľal a nájsť nového kamoša sa mu nedarí. Po pár omyloch si povie, že svoje rozhodnutia nechá na náhodu. Vytrasie z magickej gule správne odpovede alebo oľutuje, že ju vôbec našiel?

 

Mašlejová, Diana: Tajný cirkus

Betka sa s bratom a rodičmi vybrali na výlet do Paríža. Keď sa ubytujú v hoteli zistia, že  to nie je obyčajný hotel, ale tajný cirkus, jeden z najlepších na svete a všetci jeho  zamestnanci sú cirkusoví artisti.

 

Miller, P. Z. – Wilsdorf, A.: Sofia a tekvička

Príbeh o zvláštnom priateľstve dievčatka Sofie a malej tekvičky, ktorú rodičia kúpili na trhu. Sofia jej namaľovala tvár, prihovárala sa jej a pomenovala ju menom Betka. Keď po istom čase tekvička zhnila, dievčatko ju zakopalo do zeme a na veľkú radosť nasledujúci rok na tom mieste vyrástla veľká rastlina a na nej dve krásne tekvičky.

 

Meyer, Kai: Arkádia – Pád

Rosa s Alessandrom už nechcú skrývať svoje city, čím proti sebe poštvú celé klany arkádskych dynastií. Pred hrozbou smrti utekajú naprieč celou Sicíliou a postupne zisťujú, že za sprisahaním, ktoré z nich urobilo hlavných podozrivých z vraždy sudkyne stojí Hladný muž.

 

O’Harová, Mo: Môj veľký tučný rybí zombík

Tomov brat Mark priniesol domov v igelitovom vrecúšku zlatú rybku. Keď ju dal do akvária, rozhodol sa vyskúšať experiment a do vody pridal zvláštny prášok. Keď rybka pokus takmer  neprežila, Tom ju pomocou elektrošoku vzkriesil. Následkom experimentu sa premenila na veľkého tučného rybieho zombíka túžiaceho po pomste.

 

Patterson, J. – Grabenstein, Ch. : Môj brat robot

Sammy Hayes-Rodriguez nežije v úplne obyčajnej rodine. Jeho mama je vedkyňa a zaoberá sa vývojom robotov. Jej najnovším vynálezom je robot Éčko, ktorý nielenže začne chodiť so Sammym do školy, ale sa aj tvári ako jeho brat.

 

Pavlíková, Jana: Básničky zo školskej lavice

Knižka je určená všetkým deťom, ktoré sa ešte len chystajú zasadnúť do školských lavíc. Ponúka veselé básničky o záhadnej myške, neposednej Terke, nezbedných písmenkách, abecede, ktorá sa stratila a mnoho ďalších.

 

Peirce, Lincoln: Veľký frajer Nate oslavuje

Keď Nate dostane za úlohu pomáhať novému spolužiakovi, príjme úlohu s nadšením. Ale nadšenie mu trvá len do chvíle, kým ho neuvidí na vlastné oči. Má do činenia s obyčajným čudákom alebo bude jeho nový kamarát dušou oslavy?

 

Smith, L.J.: Zakázaná hra

Keď išla Jenny išla kúpiť darček k narodeninám, v obchode ju opantali predavačove bledomodré oči. Keď odchádzala, držala v ruke HRU a mrazivý pocit, že ten pohľad nevidela naposledy.  Na oslave Tomových narodenín začne Jenny s ostatnými hrať novú hru. Večer plný zábavy sa však zmení na noc hrôzy a posadnutosti.

 

Ubac, Claire: Lili módna návrhárka – Môj veľký sen

Príbeh o jedenásťročnej Lili, ktorá nikdy nepoznala mamu, žije iba s otcom a stará sa o ňu aj milá opatrovateľka.