Knižné novinky – leto 2017

Beletria pre dospelých

Alexanderová, Tamera: Nezmazateľný dojem

Claire Laurentová zo všetkého najviac túži namaľovať niečo, čo jej prinesie uznanie, lenže jej otec od nej žiada, aby kopírovala a falšovala diela. Keď ju okolnosti donútia utiecť z domu, do cesty jej vstúpi právnik Sutton Monroe, ktorý jej preukáže láskavosť tým, že ju nevydá úradom. Neskôr jej však odmietne prísť na pomoc, v dôsledku čoho sa Claire nazdáva, že sa v ňom mýlila. Keď sa ocitne v prostredí nashvillskej smotánky, Claire začína veriť, že svoj sen preniknúť do sveta umenia má na dosah ruky. No iba ak jej minulosť ostane utajená.

Alexijevič Svetlana: Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti)

26. apríla 1986 o 1:24 zaznela v černobyľskej jadrovej elektrárni séria výbuchov. Bol to začiatok najväčšej jadrovej nehody v 20. storočí. Autorka sa dvadsať rokov po tejto jadrovej apokalypse vracia na miesta, ktoré boli Černobyľom najviac postihnuté, rozpráva sa s ľuďmi, ktorých sa bytostne dotkla a fatálne zasiahla do ich životov. Pozostalí, hasiči, bývalí zamestnanci – každý z nich má vlastný „černobyľský príbeh“.

Angot, Christine: Nedosiahnuteľná láska

Pierre a Rachel prežijú koncom päťdesiatych rokov krátky a intenzívny románik. Charizmatický Pierre pochádza z meštiackej parížskej rodiny a Rachel, ktorá pracuje na sociálnom úrade, je ním fascinovaná. Hoci si ju odmieta vziať, narodí sa im dcéra Christine, ktorú matka vychováva sama. Vytvorí sa medzi nimi silné puto, ktoré začne povoľovať, až keď sa po rokoch znovu objaví Pierre a dcéru vovedie do intelektuálneho sveta.

Arlidge, M.J.: Pekne spinkaj, bábika

Po búrlivej noci sa Ruby prebudí zavretá v studenej, tmavej pivnici. Nemá ani potuchy, ako sa tam dostala. Pomaly sa jej zmocňuje panika, a to všetko je len začiatok jej desivej nočnej mory. Približne v rovnakom čase nájdu na odľahlej pláži pochované telo inej mladej ženy. Bola mŕtva celé roky, no nikto na polícii nenahlásil jej nezvestnosť. A prečo by to aj robil, keď svojej rodine celý čas posielala o sebe správy. Prípadu sa ujíma inšpektorka Helen Graceová, ktorá je presvedčená, že jej protivníkom nie je nijaký amatér.

Atkinsonová, Kate: Boh v ruinách

Pútavý, miestami láskavo komický a hlboko emocionálny pohľad na druhú svetovú vojnu a na dôsledky, ktoré doľahli nielen na tých, čo prežili, ale aj na budúce generácie. Hlavným hrdinom je Teddy, pilot Britského kráľovského letectva, na ktorého životných osudoch autorka vyrozprávala dramatický príbeh 20. storočia a zachytila obrovské zmeny, ktoré sa udiali v povojnovej Británii.

Beran, Ladislav: Rendez-vous s vrahem

Zbierka kriminálnych príbehov s hlavným hrdinom emeritným komisárom Ladislavom Beranom, v ktorej nechýba napätie, humor a tiež kúsok človečiny.

Bercik Nitkulincová: Bozkávam lepšie, ako varím

On je šéfredaktorom miestneho denníka, ona jeho podriadená. On je ženatý chlap v najlepších rokoch, ona atraktívna bulvárna novinárka pracujúca na svojej kariére. Zapliesť sa zo zábavy so svojím šéfom je pre ňu hračka, ale ani jeho zákonitá nie je žiadna naivka. Ktorá z nich je v skutočnosti väčšia mrcha? A je vo svete bulváru aspoň niečo pravdivé?

Bezecný, Radovan: Dievča z lesa

Eduardo Giuliano, otec a dedko, trávi vianočný čas s rodinou a teší sa z vnúčat. Darček, ktorý dostane od mladšej dcéry Anny, mu oživí spomienky z detstva. V roku 1943, keď v Európe zúrila vojna, býval s rodičmi v Janove. Jedného dňa, keď si krátil cestu naprieč lesom, našiel plačúce nevidiace židovské dievča s doráňanými kolenami. V okamihu sa doňho zaľúbil a toto stretnutie mu navždy zmenilo život.

Booker, Simon: Komu možno veriť

Morgan Vinová snívala o kariére veľkej novinárky, ale osud chcel inak. Na vysokej škole otehotnela a vychovala dcéru Lissu, ale manželstvo skrachovalo. Namiesto veľkej žurnalistiky sa teraz živí upratovaním domov zbohatlíkov a žije sama v plážovom bungalove. Osemnásťročná Lissa si lepšie rozumie s otcom a jeho extravagantnou partnerkou. Matku navštívi práve v čase, keď verejnosť ostro sleduje odvolací proces s Dannym Kilcannonom, matkinou detskou láskou. Usvedčili ho z vraždy jeho nevlastnej štrnásťročnej dcéry, čo Morgan považuje za justičný omyl a obetavo sa angažuje za jeho prepustenie. Súd napokon Dannyho oslobodí. Morgan potajomky dúfa v obnovenie starého romantického vzťahu a aj Lissa príťažlivému Dannymu začína dôverovať. Lenže o niekoľko dní krásne dievča bez stopy zmizne.

Budzak, D.: Štít/Sen

Spoločenstvo štyroch – novinár Niko, jeho rakúsky priateľ, policajt Sven, burzový maklér Robo a Profesor psychológie sa rozrastie o nového člena – sympatickú mladú Tinu. V Tatrách sa dejú zvláštne veci – za nejasných okolností tam zahynú skúsený horolezec a bývalý horolezec. Tak, ako spoločenstvo predtým čelilo nejasnej mystike v pútnickej obci Marianka, rovnako sa teraz dotkne neporušiteľnej súdržnosti inej mýtickej obce – Lendak. Napriek tomu, že chcú žiť len pokojný a spravodlivý život, objavia sa pred nimi prekážky, ktoré sú opäť otázkou života a smrti.

Cojean, Annick: Kořistí v Kaddáfího harému

Kniha odokrýva tajomstvo líbijského diktátora Muammara Kaddáfího, ktoré pobúrilo celý svet. Kaddáfi si pri návšteve školy v roku 2011 vybral pätnásťročnú dievčinu Surajje a nechal ju odvliecť do svojho paláca. Tam ju niekoľko rokov väznil ako sexuálnu otrokyňu. Ukázalo sa, že väznil stovky dievčat, podobných Surajje.

Connelly, Michael: Krutá rozlúčka

Po tom, čo Harryho Boscha vyhodili z losangeleskej polície, udrží si štatút policajta na malej mestskej policajnej stanici. Vďaka nedostatku prípadov vrážd začne preverovať prípady znásilnení a zistí, že v malomeste vyčíňa deviant, ktorý sa zameriava na Hispánky istého typu. Bosch má ešte stále licenciu súkromného detektíva, a tak si ho najme istý multimiliardár a poverí ho, aby našiel jeho syna. Bosch postupne zisťuje, že na svete je aj oveľa nebezpečnejšie zlo než organizovaný zločin, a to organizovaný veľkokapitál.

Connolly, John: Vlk v pasti

Mestečku Prosperous sa darí, i keď ostatní trpia. Jeho obyvatelia sú bohatí, deti majú zabezpečenú budúcnosť. Stránia sa však ľudí zvonka. Stredobodom spoločenstva je stredoveký kostolík, ktorý tu bol zakladateľmi pred stáročiami dopravený zo severovýchodného Anglicka. Zdá sa, že išlo o členov vtedy prenasledovanej sekty. Smrť bezdomovca a nevysvetlené zmiznutie jeho dcéry však ku komunite obráti pozornosť neústupného súkromného detektíva Charlieho Parkera.

Cornwell, Bernard: Plamenonosič

Najväčší saský bojovník Uhtred z Bebbanburgu má šancu pokúsiť sa dobyť späť svoju domovskú pevnosť. Je rozhodnutý, že žiadni nepriatelia, noví ani starí, ktorí sa proti nemu spojili, ho nemôžu od jeho sna odvrátiť. Je pánom z Bebbanburgu, ale musí vynaložiť všetky skúsenosti a bojové umenie, aby svoj sen uskutočnil a znovu získal to, čo mu dedičským právom patrí.

Crouch, Blake: Temná hmota

„Si spokojný so svojím životom?“ To sú posledné slová, ktoré Jason Dessen počuje predtým, ako ho omráči únosca. Neskôr sa preberie pripútaný k nosidlám, obklopený ľuďmi odetými do protichemických skafandrov. Vo svete, v ktorom sa jeho život odvíja úplne inak ako v tom, v ktorom žil dovtedy. Jeho manželka nie je jeho manželkou. A ich syn sa nikdy nenarodil. A on nie je len taký hocijaký univerzitný profesor, ale oslavovaný génius, ktorý vytvoril prevratnú vec – niečo, čo hraničí s nemožným.

Červenák, Juraj: Vlk a dýka

Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu?

Češka, Stanislav: Smrt poctivého lichváře

Za detektívom Berkom prichádza jeho dávna láska. Jej manžel pred pár dňami bez stopy zmizol cestou do práce a policajné pátranie neprináša žiadne výsledky. A tak si žena spomenula na svojho bývalého priateľa v nádeji, že by jej mohol pomôcť.

Filan, Boris: Káva od Felliniho

Rozprávanie o neznámych miestach známych miest. Kniha spája tulácke zážitky s potešením z miestnych jedál a objavovaním prekvapujúcej histórie. Základom knihy sú dva Filanove splnené sľuby. Cesta cez Viedeň, Mníchov a Zürich do Kostnice, pri príležitosti výročia upálenia Jana Husa. A putovanie so synom Oliverom za klobásami a svetoznámymi naivnými obrazmi, ktoré tvoria slovenskí umelci v Srbsku.

Formanová, Gayle: Nehľadaj ma

Štyridsiatnička Maribeth si v kolotoči pracovných a rodinných povinností ani neuvedomí, že prekonala infarkt. Pri vyšetrení sa zistí, že poškodenie je vážnejšie, než sa na prvý pohľad zdalo. Po náročnej operácii sa zotavuje doma, no ani tu sa jej nedarí opäť nadobudnúť stratené sily. Domáce prostredie ju ubíja, manžel je priveľmi zaneprázdnený, dvojčatá si vyžadujú neustálu pozornosť. Všetci sa spoliehajú iba na ňu. A vtedy sa odhodlá urobiť niečo nepredstaviteľné: jednoducho si zbalí pár vecí a zmizne.

Hajduková, Michaela Ella: Nepriznaná

Mladá spisovateľka a docentka prechádza životnou krízou. Uzatvára sa do seba, do svojho domu a do svojich kníh. Prestala písať odborné práce, načas nechala aj prednášky na univerzite a píše historické romány. Skrýva sa nielen v dome, ale aj za pseudonym. Jej naoko pokojný a starostlivo usporiadaný svet sa však rozpadne, keď pri písaní ďalšej knihy, dostáva zvláštnu návštevu.

Hawkins, Paula: Do vody

Na dne rieky sa nájde telo slobodnej matky. V lete v tom istom roku stretol rovnaký osud aj mladé dospievajúce dievča. Nie sú to však prvé ženy, ktoré zmizli v tých temných vodách, a ich smrť rozčerí nielen pokojnú hladinu rieky, ale aj pokojné dni obyvateľov malého mestečka. Na svetlo sa začnú vyplavovať dlho zamlčiavané tajomstvá.

Hill, Mark: Vrah prichádza po polnoci

Pred tridsiatimi rokmi stál na jednej z londýnskych ulíc detský domov. Málokto vedel, že život v ňom bol pre chovancov hotovým peklom. Riaditeľ domova a jeho obľúbený pomocník sa vyznačovali neskutočnou krutosťou. Jednej noci však domov nešťastnou náhodou vyhorel a fakty, ktoré by osvetlili, čo sa stalo, zostali pochované… až dodnes. Teraz však žijú bývalí chovanci opäť v strachu. Akási tajomná postava zabíja postupne všetkých, ktorí v domove vyrástli. Ak má niekto zastaviť toto šialenstvo, môže to byť len detektív inšpektor Ray Drake a jeho kolegyňa Flick Crowleyová.

Høeg, Peter: Efekt Susan

Susan Svendsenová je úspešná experimentálna fyzička. Má zvláštnu danosť: na ľudí okolo seba pôsobí, akoby im vpichla sérum pravdy – zverujú sa jej s najtajnejšími pocitmi, myšlienkami i plánmi. Susan sa preto často dostáva do konfliktu s rôznymi organizáciami aj s vládnou mocou, ktoré chcú využiť jej schopnosti na svoje ciele. Naoko zázračne ju zachránia z indického väzenia a poveria ju, aby zistila, kde sa nachádza členka komisie na analýzu budúcnosti, ktorá svojimi predpoveďami dokázala varovať ľudstvo pred budúcimi katastrofami.

Horst, J.L.: Súmrak

Blížia sa Vianoce a husto sneží. Williamovi Wistingovi, mladému ambicióznemu policajnému strážnikovi, sa prednedávnom narodili dvojičky. Počas bankovej lúpeže sa náhle ocitne v centre dramatických udalostí. Vyšetrovania sa ujmú jeho skúsenejší kolegovia. Keď ho kamarát požiada o priateľskú službu, nečakane sa dostane na stopu iného zločinu. Nielenže ide o nevyriešenú vraždu, ale navyše o nej doteraz nikto nič nevedel.

Child, Lee: Večerní škola

Píše sa rok 1996. Jack Reacher doposiaľ slúži v americkej armáde. Po jednej úspešnej akcii dostane rozkaz hlásiť sa ako civilista vo večernej škole. Večerná škola je ale krytie pre prísne utajenú bezpečnostnú akciu. Pri nej má Reacher s dvomi kolegami zistiť, kto chystá teroristický útok nepredstaviteľných rozmerov.

Ismailov, Hamid: Mŕtve jazero

Desivý príbeh o dedičstve studenej vojny. Jeržan vyrastá v odľahlej časti sovietskeho Kazachstanu, kde sa testujú jadrové zbrane. Zamiluje sa do susedovej dcéry a v jeden večer, aby na ňu spravil dojem, skočí do zakázaného jazera. Rádioaktívna voda Jeržana zmení. Nikdy z neho nevyrastie muž, zatiaľ čo z dievčaťa, ktoré miluje, sa stane krásna žena.

Kardos, Michael: Dřív než ji najde

Obyvatelia malého mestečka na pobreží v New Jersey ten príbeh dobre poznajú: v jeden septembrový večer v roku 1991 usporiadal Ramsey Miller večierok pre susedov a potom zavraždil svoju ženu a trojročnú dcérku Melanie. Všetci sa ale mýlia. Dcéra unikla. Teraz má osemnásť rokov a žije v utajení pod novým menom, pretože jej otca nikdy nechytili. Tehotná Melanie nechce, aby sa jej dieťa raz muselo skrývať. Vracia sa do svojho pôvodného bydliska a dúfa, že dokáže to, v čom úrady zlyhali: nájsť svojho otca skôr, ako on nájde ju.

Kašparů, Max: Nebudem hrať divadlo pre Božou tvárou

Kniha prináša rozhovor s h. prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslavom Maxmiliánom Kašparů, PhD., Dr. h. c., človekom, ktorý je dnes gréckokatolíckym kňazom, no celý život odmietal hrať pred Božou tvárou divadlo.

Kingsburyová, Karen: Čas tancovať

Pre všetkých okolo predstavujú dokonalý pár – obdivovaný priateľmi a kolegami, cenený ich deťmi. Ale Martin s Emou vedia, že ich šťastie je len predstieranou pózou. V skutočnosti čakajú na vhodný okamih, aby svojim deťom oznámili, že sa chystajú rozviesť. Ale pri rodinnom stretnutí, na ktorom k tomu má dôjsť, dcéra prekvapeným rodičom oznamuje, že sa bude vydávať. Ako by jej práve teraz mohli pokaziť radosť?

Kirby, Emma-Jane: Deň pre slzy

3. októbra 2013 zahynulo pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa viac ako 360 ľudí. Toto dojemné a nezabudnuteľné svedectvo obyčajného človeka, ktorý sa stal súčasťou obrovskej ľudskej tragédie, ukazuje pravú tvár utečeneckej krízy. Optik Carmine Menna sa spolu s niekoľkými priateľmi rozhodli stráviť prvý októbrový víkend na mori. Netušil však, že počas tohto víkendu zažije najsmutnejší deň vo svojom živote, ktorého udalosti ho budú prenasledovať ešte dlho po osudnej plavbe.

Kleypasová, Lisa: Nemilosrdný magnát

Rhys Winterborne je waleský magnát. Vlastní moderné nákupné impérium, ktoré vybudoval vďaka vlastnej húževnatosti a cieľavedomosti. V ceste za najvyššími métami mu bráni už iba jeho neurodzený pôvod. Keď sa zoznámi s mladou aristokratkou lady Helen, je posadnutý myšlienkou vlastniť ju za každú cenu. Plachá Helen nepozná pozlátený, ale cynický svet londýnskej spoločnosti a vystaví Rhysovu pevnú vôľu skúške.

Kondor, Vilmos: Temná Budapešť

Reportér Zsigmond Gordon dostane tip, ktorý ho privedie k miestu činu, kde leží mŕtva žena, ktorá má v kabelke židovskú modlitebnú knihu. Gordon se rozhodne vyšetriť príčinu jej smrti. Vyšetrovanie ho zavedie hlboko do odvráteného sveta Budapešti, do najvyšších mocenských kruhov, kde jeden z najmocnejších maďarských predstaviteľov plánuje vykonať vraždy v napojení na nemeckých nacistických lídrov.

Körnerová, H. M.: Císařská vyhlídka

Hermína sa po tragickom roku 1794 utiahne do ústrania. Európa sa zmieta vo vojnách a Francúzsko sa stáva najmocnejším štátom starého kontinentu. Napoleon Bonaparte si podmaňuje jednu oblasť za druhou. Keď je roku 1804 korunovaný za cisára, chce zvýšiť vážnosť svojho dvora prizvaním starej rodovej šľachty. To je pre Hermínu šanca, ktorú nechce prepásť.

Lindgrenová, Astrid: Válečné denníky 1939 – 1945

Kniha je plná hlbokého smútku a strachu, zároveň ale slávnu spisovateľku predstavuje ako presvedčenú humanistku, ktorá odvážne, s humorom a láskou stojí za svojimi názormi. Denník je komentárom k dobovým udalostiam, aj osobným záznamom toho, ako dramatické svetové udalosti ovplyvňujú životy nás všetkých.

Link, Charlotte: Na konci mlčení

Stanbury je malá dedinka, kde tri manželské páry trávia už niekoľko rokov spoločné prázdniny. Jedného dňa však romantika skončí. Dochádza ku zlomu, k tragédii, končia sa aj dlhé roky tajomného mlčania. Hrdinovia sa zamýšľajú nad minulosťou a sú nútení porovnať ju s reálnou skutočnosťou.

Ludwig, Benjamin: Vo svete Ginny Moonovej

Ginny je navonok rovnaká ako iní štrnásťroční tínedžeri, je však autistka. To, čo je dôležité pre ňu, ostatným ľuďom pripadá zvláštne. Ginny ako deväťročnú traumatizujúcim spôsobom vzali vlastnej matke, ktorá ju týrala a zanedbávala, a posielali z jednej pestúnskej rodiny do druhej. Ginny napokon našla bezpečné miesto s rodičmi, ktorí ju pestujú ako v bavlnke. Ginny však kradne, klame a zneužíva dobré úmysly tých, čo ju ľúbia, len aby opäť získala to, čo jej v súčasnom živote najviac chýba – svoju Bábiku, ktorú ako dieťa musela nechať vo vtedajšom domove.

Manáková, Mirka: Telo ako trest

Kristián sa stretáva s opovrhnutím a posmechom, ktoré sa mu dostávajú od rodiny a známych. Považujú ho za homosexuála. Kristián má skrine plné šiat, siloniek a topánok. Vo chvíľach samoty sa vo svojej izbe mení na ženu, ktorej dušu skrýva v sebe. Nátlak jeho rodiny sa stupňuje. Vzoprie sa a odchádza z domu, aby sa stal tým, kým je vo svojom vnútri. Ženou.

Mastai, Elan: Dnešok nie je naposledy

Píše sa rok 2016. Ľudstvo prekvitá v technoutopickom raji s lietajúcimi autami, pohyblivými chodníkmi a mesačnými základňami. Hlavný hrdina Tom Barren si však v tomto očarujúcom idealistickom svete nevie nájsť miesto. Osudová nehoda ho položí na lopatky. Tom urobí unáhlené rozhodnutie, ktoré zásadne zmení nielen jeho život, ale aj samotnú štruktúru vesmíru.

Mihoková, Michaela: Poškvrnená

Zdanlivo pokojný život Grace Byronovej naruší jej chladná matka, ktorá ju kedysi odložila do internátnej školy, aby sa jej zbavila. Mladé dievča dostáva možnosť okúsiť rušný život Londýna i sladkú chuť zamilovanosti. Ethanov uhrančivý pohľad ju celkom opantá. Podniknú spolu dobrodružstvá, na ktoré by si nikdy predtým netrúfli. Nehľadia na dôsledky a celkom pritom zabudnú na to, aký dokáže byť osud nevyspytateľný.

Mirandová, Megan: Tá, čo prežije

Uplynulo desať rokov odvtedy, čo Nicolette Farrellová zmaturovala a odišla z rodného mestečka. V tom čase jej najlepšia priateľka Corinne zmizla bez stopy a vinník ani telo sa nenašli. Nic sa prvý raz vracia domov, aby sa postarala o chorého otca a obnovila pretrhnuté väzby. Čoskoro sa ocitne uprostred drámy, ktorá oživí Corinnin prípad a otvorí staré, nezahojené rany.

Novysedláková, Mirka: Dovoľ mi všetko

Alexandra nedávno dokončila štúdium na vysokej škole, no jej spoločenský život odvtedy zíva prázdnotou. Má romantické, často nereálne očakávania, a preto sa jej blízki obávajú, že si nikdy nenájde poriadneho chlapa. Na naliehanie sestry sa vyberie do klubu, aby sa odviazala a zoznámila sa s jedným nezadaným známym. Samozrejme, je to ON – ten, ktorého chcela stretnúť ako posledného. Od tej chvíle sa ju Andreas snaží presvedčiť, aby mu dala „druhú“ šancu. Alexine sny ju však varujú, že to myslí vážne a chce od nej naozaj všetko.

Ondriová, Ivana: Kto skrotí Kláru

Rebelka Klára túži po jedinom: navždy odísť z nenávideného statku a od despotického otca, ktorý riadi životy iných tvrdou rukou. Klára sa otcovi stavia na odpor a s radosťou necháva po dedine šíriť nepravdivé klebety. Keby neboli na statku matka, ktorú veľmi miluje, a jej láska, koniar Viktor, dávno je preč. Lenže osud je nevyspytateľný a cesta k slobode pre Kláru znova zahataná.

Ölvecký, Noro: Nebezpečná nákaza

Máj 2011. V Nemecku sa objavia prvé prípady smrtiacej epidémie, ktorú ma svedomí baktéria Escherichia coli. Epidémia sa postupne rozširuje aj do ďalších európskych krajín, chorých a mŕtvych pribúda, no vedcom sa nedarí nájsť zdroj nákazy. Kým celý svet s napätím sleduje vývoj situácie v Európe, začína sa na Slovensku odvíjať príbeh, ktorý tiež zasiahne do osudov mnohých rodín. Do vodojemu s pitnou vodou v Brezovanoch sa vláme neznámy páchateľ. Jeho „návšteva“ nezostane bez následkov. Mikrobiológ Martin nájde v kontrolných vzorkách baktériu Escherichia coli a v Brezovanoch sa objavia prvé prípady črevných ochorení.

Paasilinna, Arto: Roztomilá travička

Linnea, drobná starenka, vdova po plukovníkovi Ravaskovi, sa snaží pomôcť svojmu nepodarenému synovcovi. Predá byt, aby splatila jeho dlhy, a každý mesiac mu odovzdáva svoj dôchodok. Keď ju však synovec začne nútiť, aby spísala závet, Linnea si uvedomí, že jej ide o život a rozhodne sa konať.

Pavelková, Kristína: Spadol z jahody

Táňa má na chlapov vyvinutý šiesty zmysel. Ten jej vždy spoľahlivo oznámi, kedy je čas vziať nohy na plecia a utekať. Pri sebavedomom Brunovi sa jej signalizačný systém nezapne. Nechať odísť pána Vyhliadnutého by bol životný omyl, a tak si zaumieni lapiť ho za každú cenu. Lenže predbehnúť osud sa niekedy nevypláca. O tom sa Táňa presvedčí veľmi rýchlo.

Perry, Tasmina: Tajemný cizinec

Sophiu Ellisovú požiadajú, aby počas sa neprítomnosti majiteľky starala o dom v luxusnej londýnskej štvrti. Takáto ponuka sa nedá odmietnuť. Sophie je vtiahnutá do spoločenských kruhov majiteľky domu. Stretáva sa s bohatým americkým podnikateľom Nickom, s ktorým prežije vášnivé milostné dobrodružstvo. Keď je však Nick nájdený mŕtvy v hotelovej izbe, stáva sa hlavnou podozrivou.

Pettreyová, Dani: Aljašká odvaha – Sabotáž

Keď sa Reef McKenna konečne vráti domov, zistí, že jeho milovaná Aljaška čelí obrovskej hrozbe. Kirra Jacobsová a Reef McKenna si v detstve liezli na nervy, ale počas dobrovoľníckej služby na náročných pretekoch psích záprahov medzi nimi preskočila iskra. Raz v noci Reef prichytí Kirru, ako sa vykráda z tábora. Kirrin strýko Frank zmizol. Keď ho Kirra a Reef vystopujú, dozvedia sa, že Frankovu dcéru uniesli. Kirra s Reefom a celou rodinou McKennaovcov sa ocitajú v pretekoch s

časom.

Rákay, Anton: Krok do tmy

Mŕtvola ženy, ktorú našli v násype na stavbe diaľnice, je zjavne len jedným ohnivkom zlovestného reťazca vrážd. Kto je páchateľom a aké sú jeho pohnútky? To je jedna línia príbehu. V tej druhej nazrieme do vnútra úbohej, chorej duše, ktorá úporne bojuje so svojimi démonmi. Postupne pribúdajú kamienky do mozaiky, na jednej strane policajné vyšetrovanie série brutálnych vrážd, na strane druhej strhujúca retrospektíva boľavého života. Ako sa z mysliaceho, cítiaceho človeka môže stať vraždiaca beštia?

Rhodes, Kate: Tajemství hřbitova Cross Bones

Alice Quentinová je psychologička s bolestivou rodinou minulosťou. Jedného dňa narazí na mŕtvolu ženy, ktorej zranenia nesú rukopis Raye a Marie Bensonových. Tí mučili a zavraždili trinásť žien, než ich chytili a uväznili. Všetko sa stalo pred šiestimi rokmi. Keď polícia Alice požiada o psychologický profil vraha nájdenej dievčiny, staré udalosti sa opäť vracajú na svetlo.

Rimmerová, Kelly: Spoznal som ťa bosú

Lilah a Callum sa náhodne stretnú na trajekte, ktorým každé ráno chodia do práce. Ani jeden z nich nie je už vo veku tínedžera a ani jeden z nich neverí na lásku na prvý pohľad. On je úspešný marketingový expert, ona zasa renomovaná právnička. Ani jeden z nich nehľadá dlhodobý vzťah a každý má na to svoje dôvody. Náhoda však zariadi, aby stretnutie na trajekte nebolo ich prvým a zároveň posledným.

Rollins, James: Jidášův kmen

Z hĺbok Indického oceána sa vynorí hrozivá epidémia, aby zničila ľudstvo – neznáma, neporaziteľná a smrtiaca choroba, ktorá je však slabou predzvesťou záhuby, ktorá má nasledovať. Na palube zábavnej jachty, premenenej na provizórnu nemocnicu, pátrajú agenti tajnej organizácie Sigma Force po odpovediach na otázky týkajúce sa pohromy, ktorá sa náhle objavila.

Rollins, James: Labyrint z kostí

Sigma rieši záhady, týkajúce sa stratenej Atlantídy. V odľahlých chorvátskych horách dôjde ku zvláštnemu objavu: v podzemnej jaskyni sa nachádza stovky rokov stará katolícka kaplnka s kosťami neandertálskej ženy.

Rothmann, Ralf: Umrieť na jar

Prostredníctvom príbehu dvoch sedemnásťročných mladíkov zo severného Nemecka, ktorí sú nútene regrutovaní na front, autor približuje hrôzy a barbarstvo vojny. V magických, no realistických obrazoch autor rozpráva o poslednom vojnovom predjarí v Maďarsku a ťažkých prvých týždňoch mieru.

Rozenbergová, Vanda: Muž z jamy a deti z lásky

Všetko je na mne,“ hovorí chlapec. Je viac ako chlapec, má za sebou prvých dvadsaťpäť rokov života a chcel by zabezpečiť rodinu bez matky, ustrážiť sestru, vychovať brata a postarať sa aj o toho, kto žije v jame. Veľkolepý príbeh z Usranca, ktorý odkrýva táto útla knižka, je vyrozprávaný z troch perspektív.

Samer: Denníky z Rakky

Máte príliš krátke nohavice – zbičovať! Vlastníte mobilný telefón – odťať hlavu! Takáto je každodenná realita obyvateľov sýrskeho mesta Rakka, ktoré od roku 2013 ovláda Islamský štát. Strach, hrôza a beznádej. A uprostred toho bežný život obyčajných ľudí. V Rakke žije aj mladý muž, ktorý si do svojho denníka si zapisuje každodennú realitu. Jeho dospievanie je však narušené verejnými popravami, bombardovaním a neustálym strachom. Denníky z Rakky sú projektom britskej BBC, ktorej reportéri nadviazali kontakt so sýrskymi mediálnymi aktivistami a za mimoriadne náročných podmienok prepašovali Samerove denníkové zápisky až k čitateľom.

Sandford, John: Extrémní oběť

Guvernér Elmer Henderson kandiduje na úrad prezidenta. Henderson očakáva, že jeho protivníčka Michaele Bowdenová bude vo voľbách úspešná, a že mu ponúkne post viceprezidenta. Pčas predvolebnej kampane však dôjde k vyhrážaniu kandidátke. Henderson preto požiada špičkového vyšetrovateľa Lucasa Davenporta, aby všetko vyšetril a prezidentskú kandidátku ochránil.

Sarnová, Jana: Tigrom sa nesníva

Sandru nečakane navštívi Zuzana, jej najlepšia kamarátka, a prináša úžasné novinky. Stretla svoju osudovú lásku, Viktora, za ktorého sa čoskoro vydá. Jej eufóriu však v okamihu strieda šok z jeho radikálnej a nepochopiteľnej zmeny plánov. Zuzane sa rúca svet a iba o vlások uniká smrti. Sandra je zúfalá a pokúša sa nájsť spôsob, ako svojej zlomenej kamarátke pomôcť.

Sveen, Gard: Rozbúrená krv

Krátko po zmiznutí trinásťročnej Amandy nájdu zhorené telo sériového vraha Jona-Olava Farberga. Všetci veria, že sa tento príbeh skončil. O Farbergovej smrti pochybuje jedine mladý policajt Tommy Bergmann. Pri pátraní po nezvestnej tínedžerke musí vycestovať za hranice Nórska, pretože jedna stopa vedie až do čias cárskeho Ruska. Ale rovnako to môže byť iba slepá ulička, ktorá zavedie vyšetrovanie nesprávnym smerom.

Thal, Juraj: Nenávisť

Marec 2005. Počas nočnej služby privolajú vyšetrovateľa Lea Legena k novému prípadu. Na prvý pohľad to vyzerá ako neškodný požiar chaty v lesoch nad Nitrou. V pivnici však policajti objavia uhorené telo a tajomný odkaz. Mŕtvym mužom je univerzitný profesor, a keď začnú miznúť aj iní jeho kolegovia, nastáva v celom meste panika a strach. Kto bude ďalší na rade?

Thilliez, Franck: Smrtící DNA

Študentka Eva Loutsová bola zavraždená počas svojho výskumu v Centre primátológie neďaleko Paríža. Spočiatku sa zdalo, že ide o brutálny útok šialeného zvieraťa, ale zdá sa, že všetko je omnoho zložitejšie. Komisár Sharko a Lucia Henebelleová musia vyriešiť prípad skôr, než si TO, čo zabilo Evu, príde aj pre nich.

 


Náučná literatúra

 

Brookesmith, Peter: Odstřelovač – výcvik, technika, zbraně

Černý, Vojtěch: Rétorika pre obchodníkov i pre bežný život

Človek človeku – K prameňom etickej výchovy

Denton, J. – Duckworth, A.: Externí blesk – Jedno světlo pro všechny typy fotografií

Devět komentářů ke komunistické straně

Gorecki, Wojciech: Planéta Kavkaz

Gros, L. – Whitlock, F.: Přežil jsem Buchenwald – Moje osobní cesta peklem

Haňdiak, Michal: Manažment rozvoja ľudských zdrojov. Princípy – procesy- metódy – nástroje

Hunter, F. – Biver, S. – Fuqua, P.: Fotografie a světlo – Naučte se techniky fotografického svícení

ICT nástroje a učitelé: adorace, či rezistence?

Idlinf, P.F.: Pol Potov úsmev – O tom, ako švédska delegácia cestovala Kambodžou Červených Kmérov

Kotler, Philip: Marketing management

Koubek, Josef: Personální práce v malých a středních firmách

Kubáček, Z. – Žabka, J.: Seminár z matematiky – matematika pre maturantov

Lacika, Ján: Najkrajšie mestské prechádzky – 40 prechádzok po Slovensku

Londák, M. – Sikora, S. – Londáková, E.: Od predjaria k normalizácii – Slovensko v Československu na rozhraní 60. A 70. Rokov 20. storočia

Ludíková, Libuše: Vybrané faktory ovlivňující kvalitu života os ose speciálními potřebami

Macek, V. – Paštéková, J.: Dejiny slovenskej kinematografie – 1986 – 1969

Od symbolu k slovu – Podoby stredovekej komunikácie

Ološtiak, M. – Gianitsová-Ološtiaková, L.: Slovenský jazyk

Pešek, Roman: Kyslíková maska pro rodiče dětí s Aspergerovým syndromem

Puteková, S. – Kabátová, O. – Martinková, J.: Prevencia v ošetrovateľstve

Scott, D. M._ Nové pravidlá predaja a zákazníckeho servisu

Sobková, Petra: Odrazy emocí v postojích k imigrantům

Sociální integrace přistěhovalců v České republice

Stratená (m) ÓDA – Odevná kultúra na Slovensku v rokoch 1945 – 1989

Šmelová, Eva: Individualizace ve výchově a vzdělávání dětí předškolního věku

Štúr, štúrovci, romantici, obrodenci

TerKeurstová, Lysa: Vyvedená z miery – Ako zvládať svoje emócie

Vilček, Tomáš: Tomas World Expedition – Bláznivá cesta okolo sveta

Voňková, J. – Spoustová, I.: Domácí násilí z pohledu žen a dětí

Wittman, R. – Jinney, D.: Diablov denník – Alfred Rosenberg a ukradnuté tajomstvá Tretej ríše

Wohllben, Peter: Duševný život zvierat. Láska, smútok, súcit – prekvapujúci pohľad do skrytého sveta

Wöhrlin, Traugott: Nábytkové slohy od antiky po současnost

Zimbardo, Philip: Lusiferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidí zlí

 

 


Knihy pre deti a mládež

 

Bárta, Milan: Chemické zlúčeniny – anorganika

Kniha približuje anorganické zlúčeniny, s ktorými sa bežne stretávame v domácnosti, v obchodoch, v dopravných prostriedkoch, ale aj školskom laboratóriu. Prvé miesto medzi nimi patrí zaslúžene kyseline sírovej, ktorá udivovala už našich predkov, neobídeme však ani oxid uhličitý, peroxid vodíka, hydroxid vápenatý, síran meďnatý a mnohé ďalšie a svojimi názvami ešte podivnejšie zlúčeniny z nášho susedstva.

Bass, Guy: Zošidlo a hon na obludu

Zošidlo vyriešil problémy so sirotami i s hrozivou zamuchláckou beštiou a na hrade Fantazmor sa všetko vrátilo do starých koľají. No nezostalo to tak nadlho. Na hrad Fantazmor dopadla neohrozená vzduchoplavkyňa Sisy Smelá, ktorá sa o celý svoj majetok stavila s Klubom trúfalcov, že im privedie naozajstnú obludu. Lenže čo keď všetky obludy na hrade Fantazmor sú krotké ako ovečky? Zošidlo musí zasa vymyslieť, ako milé príšerky zachrániť.

Betancourt, Jeanne: Pony tím – Poník na úteku

Snehulienka, biely poník, ktorý patrí Lulu, ochorie, a keďže jej choroba je nákazlivá, musia ju izolovať od ostatných koní. Snehulienka sa tak ocitne celkom sama na farme u Baxterovcov, čo je však ani trochu nepáči. Keď v noci príde silná snehová búrka, Snehulienke sa podarí ujsť z ohrady. Lulu ráno podľa stôp zistí, že bežala smerom do lesa. V lese sú však hlboké záveje a číhajú tam dravé kojoty.

Blacková, Jess: Strážkyňa krištáľov – Kúzelný jednorožec

Dobrodružné príbehy plné fantázie, tajomstva a čarovných svetov, kde ľudia môžu komunikovať s jednorožcami, tigrami, drakmi aj inými tvormi. Eva nemá tušenie, prečo sa práve ona ocitá v neznámom svete a ako zachrániť ich obyvateľov. Aké tajomstvo sa skrýva za magickou silou kryštálov? A čo ich energiu spája s Evou?

Boccadorová, Sabine: Povedz mi – Objavy a vynálezy

Táto kniha prináša odpovede na vyše 200 otázok, ktoré kladú všetky deti a na ktoré dospeláci nie vždy vedia odpovedať! Zaoberá sa témami: vynálezy, Zem, vesmír, každodenný život.

Clare, Cassandra: Polnočná dáma

Sedemnásťročná Emma Carstairsová nikdy nezabudne na deň, keď zomreli jej rodičia. Pred piatimi rokmi bola len bezbranné dievča a svetom zmietala vojna. Bytosti z temnoty dychtili po krviprelievaní a ich zasvätení nepriatelia Tieňolovci boli takmer vyhubení. No Emma stále neverí, že brutálna vražda jej rodičov bola predzvesťou Temnej vojny. Teraz, po piatich rokoch, sa z Emmy stala bojovníčka, Tieňolovkyňa telom i duchom, najlepšia spomedzi svojich rovesníkov. No v srdci prechováva veľké tajomstvo..

David, Erica: Anna a Elsa – Ako na medvede

Hoci je kráľovstvo Arendelle mrazivý a studený kus zeme, ľadové medvede tu len tak ľahko nestretnete – teda až doteraz. Jedna taká rodinka sa totiž objavila na okraji mesta a začala robiť poriadnu neplechu. Olaf má medvede veľmi rád, ale Anna s Elsou musia prísť na to, prečo sa medvedia rodinka objavila práve tu a hlavne, ako ju dostať späť do jej arktického domova.

David, Erica: Anna a Elsa – Arendellský pohár

Do Arendelle prichádzajú súťažiaci z celého sveta, aby sa zúčastnili na každoročných pretekoch v jazde na saniach. Tento rok sa na štartovú čiaru postavia aj Anna s Elsou! Keď však odhalia tím, ktorý si chce skrátiť trať a rúti sa po nebezpečnom zráze, pridajú sa dievčatá k minuloročným víťazom a pomáhajú zachrániť podvodníkov.

DiCamillo, Kate: Raymie Nightingalová

Raymie má plán! Ak vyhrá súťaž Malá miss autoservisu, možno si ocko, ktorý od nej pred pár dňami odišiel, všimne jej fotku v novinách a vráti sa späť. Najprv však musí robiť dobré skutky, naučiť sa točiť paličkou ako pravá mažoretka… A popasovať sa s dvomi, zdá sa, súperkami – útlou a slabučkou Louisianou Elefantovou a tvrdohlavou Beverly Tapinskou. Začiatok súťaže sa blíži a dievčatá čosi spája do nečakaného, no nezabudnuteľného priateľstva.

Dinosaury

Kniha je plná nádherných ilustrácií, ktoré vás vezmú na fascinujúcu obrazovú výpravu po svete dávnych dinosaurov, na ktorej odhalíte neznáme tajomstvá, dozviete sa mnoho dôležitých faktov a zaujímavých informácií. Táto encyklopédia pre celú rodinu odpovie na otázky aj tých najzvedavejších. Zistíte, kde a ako dinosaury žili, ako sa dokázali prispôsobiť svojmu prostrediu, všetko o bylinožravcoch aj predátoroch a ich spolunažívaní a ako fosílie približujú dávnu minulosť a pomáhajú vedcom hľadať odpovede na nezodpovedané otázky o pravekom živote na Zemi a omnoho viac.

Dittelová, Gabriela: Letí, letí, všetko letí …

Knižka plná básničiek o čase, počasí a ročných obdobiach. Malí čitatelia sa dozvedia koľko topánok treba na rok, kto ich v noci stráži, kam odletia lastovičky, kto je Pampuliak a ešte o veľa viac.

Donaldson, Julia: Princezná Zrkadlenka

Lenka je úplne obyčajné dievča, má rada ružovú a všetko princeznovské. No čo asi urobí, keď k nej zo zrkadla vykĺzne jej odraz a tvrdí, že je princezná? Čo už by mohla spraviť? Musí princeznú Zrkadlenku čo najskôr dostať späť do zrkadla. No nebude to také ľahké!

Fischer, Michal: Eli v Afrike

Sloníča Eli sa najradšej hrá so svojou kamarátkou Mimi a chrumká sladké listy. Nemá núdzu o dobrodružstvá, ale to najväčšie ho ešte len čaká – jeho stádo sa vydá na putovanie za vodou. Cesta je dlhá a namáhavá, plná nečakaných zážitkov. Pre Eliho to bude nielen veľká zábava, ale predovšetkým škola života.

Francisová, Suzanne: Ľadové kráľovstvo – Putovanie za svetlom. Polárna žiara

Kristoff a Sven vedú svojich kamarátov Annu, Elsu a Olafa do Údolia trollov na tajomnú Kryštálovú slávnosť, ktorá sa koná za svitu polárnej žiary. Veľký Pabbie prijme všetkých mladých trollov, ktorí získali potrebné kryštály, do sveta dospelých. Patrí k nim aj Kamienok. Ten však ešte stále nemá stopársky kryštál. Kamaráti sa rozhodnú, že mu ho pomôžu získať. Podarí sa im to?

Haraštová, Helena: Veľká kniha tmy

Mysleli ste si, že sú ulice vášho mesta a krajina vôkol neho v noci tiché a opustené? Táto kniha vás vyvedie z omylu! Zistíte, že existujú nočné živočíchy, ktoré sú aktívne, kým vy spíte, i rastliny, ktoré svietia v tme. Nájdu sa dokonca aj ľudia, ktorí v noci pracujú – keď vy vstávate, oni idú ešte len spať! Budete mať príležitosť pozrieť sa, čo sa v noci deje v lese, v meste, v dedine, na letisku, a tiež, aké živočíchy obývajú večnú temnotu na dne oceánov a pod zemou.

Hlboký vesmír

Kniha je plná nádherných ilustrácií a prierezových schém, ktoré vás vezmú na fascinujúcu obrazovú výpravu slnečnou sústavou, na ktorej odhalíte jej úžasné tajomstvá. Encyklopédia pre celú rodinu odpovie na otázky aj tých najzvedavejších a odhaľuje pritom krásy nesmierneho vesmíru. V tejto knihe nájdete kľúčové informácie a štatistiky o planétach slnečnej sústavy, dozviete sa všetko o Slnku, Mesiaci a hviezdach aj o ich mieste v slnečnej sústave, odhalíte zarážajúce fakty a štatistiky o našom vesmíre, preskúmate vnútro rakiet, raketoplánov a vesmírnych staníc a omnoho viac.

Hlušíková, Marta: Žiaden káčer navyše

Gymnazistka Petra si v novom kolektíve začne rýchlo uvedomovať, ako ľahko sa dá skĺznuť k povrchnosti a ako ľahko sa dá ublížiť druhému, len preto, že je iný. Petra prežíva svoju študentskú lásku, o svoje postrehy sa delí s nemeckou priateľkou Klárou, ktorá opäť pricestuje na Slovensko. Zisťuje, že nájsť v živote správne riešenia, vedieť, čo sa smie a čo by sa nemalo, nie je vždy ľahké.

Lasicová, Hana: Pupo a Fazuľka

Pupo a Fazuľka sú úplne obyčajní škôlkari. Pupo nosí okuliare, má guľaté bruško a často sa bojí. Fazuľka je zase malá, hanblivá a rada trucuje. A predsa sú obaja skvelé deti. Ich príbehy ti ukážu, ako sa popasovať s každodennými problémami, ako získať zdravé sebavedomie a ako sa tešiť z toho, že sme rôzni.

Maas, Sarah J. Na dvore z tŕňov a ruží

Keď devätnásťročná lovkyňa Feyre zabije v lese vlka, na prah jej domu dorazí nebezpečný netvor, ktorý sa dožaduje odplaty. Feyre sa razom ocitá uprostred zákernej čarovnej krajiny, ktorú pozná len z rozprávok a legiend. Až tam zistí, že jej uchvatiteľ nie je žiadny netvor, ale príslušník rasy smrteľne nebezpečných a nesmrteľných férov, ktorí kedysi vládli celému svetu. A volá sa Tamlin. Na jeho panstve si postupne uvedomuje, že ľadová nevraživosť, ktorú k nemu pociťovala, sa premieňa na spaľujúcu vášeň, čo pohlcuje všetky klamstvá a výstrahy o prekrásnom, no nebezpečnom svete férov. Férsku krajinu však zahaľuje prastarý zlovestný tieň.

Maincentová, Géraldine: Povedz mi kedy?

Táto kniha prináša odpovede na vyše 200 otázok, ktoré kladú všetky deti a na ktoré dospeláci nie vždy vedia odpovedať. Zaoberá sa oblasťami: osobnosti a pamiatky, história a veda, kultúra a šport, každodenný život

Mercerová, Sienna: Moja sestra upírka – Hviezdny štýl

Konečne sa film Groves, v ktorom má Olívia svoju rolu, dočkal premiéry. Olívia sa očividne ako herečka osvedčila. Skvelý hollywoodsky režisér preto do dvojičiek vkladá veľké nádeje. No ešte aj obyčajný stĺp by bol azda lepším hercom ako Ivy. Upírska herečka Jessica nenechá nič na náhodu a svojou žiarlivosťou môže narobiť poriadnu šarapatu.

Moostová, Nele: Havran nezbedník – Poslúchať je ťažké

Malý havran je poriadny nezbedník. Myslí si, že byť dobrý a poslúchať je ľahké. On však chce byť iný, nie ako ostatní, skrátka chce neposlúchať. A tak vystrája. Blížia sa však jeho narodeniny a tu platí podmienka: ak nezlepší svoje správanie, nedostane žiadne darčeky! Havran zrazu zisťuje, že poslúchať predsa len nie je také jednoduché. Ešteže má kamarátov, ktorí mu s pravidlami slušného správania pomôžu!

Muncasterová, Harriet: Izadora Lunová ide na balet

Izadora Lunová je výnimočná, lebo nie je ako ostatní. Mamičku má vílu a otecka upíra a sama dostala do vienka od každého niečo. Zbožňuje balet, najmä keď tancuje vo svojej čiernej sukničke. Nevie sa dočkať, až so spolužiakmi uvidí naozajstné baletné predstavenie. Opona sa už dvíha, kde sa však podel ružový zajko?

Náš svet

Kniha je plná nádherných ilustrácií a prierezových schém, ktoré vás vezmú na fascinujúcu obrazovú výpravu po planéte Zem, na ktorej odhalíte jej úžasné tajomstvá. Táto encyklopédia pre celú rodinu odpovie na otázky aj tých najzvedavejších a odhaľuje pritom nesmierne divy našej planéty. Dozviete sa všetko o prírodných javoch, ako sú zemetrasenia a sopky, získate kľúčové informácie o typoch i extrémoch počasia, zistíte, ako Slnko, Mesiac a slnečná sústava vplývajú na ekosystém, odhalíte krásu a rozmanitosť prírody a omnoho viac.

Ružićová Korćubićová, Svetlana: Palculienka

Kde bolo, tam bolo, v jednej krajine žila žena, ktorá veľmi túžila po dieťatku. Vďaka dobrej čarodejnici sa jej prianie splnilo a žena sa čoskoro tešila z drobunkej dcérky Palculienky. Jej pôvab však očaril aj mrzkú ropuchu, ktorá dievčatko uniesla, aby sa stalo nevestou jej syna. Podarí sa Palculienke ujsť a nájsť vytúžené šťastie?

Schamp, Tom: Môj bláznivý obrázkový svet

Chcete nájsť kopec krásnych obrázkov vecí a zvieratiek z nášho každodenného života? Plno drobných detailov, ktoré vás pohltia? Náš hrdina – kocúrik Oto – vás nielen pobaví, ale aj naučí, čo sa deje na vode, pod vodou i vo vzduchu, cez deň i v noci, v zime i lete, vo voľnej prírode i vo veľkých mestách.

Pennypackerová, Sara: Klementínka a bláznivý týždeň

Klementínka nemá najlepší týždeň. V pondelok ju pošlú do riaditeľne, lebo Grétke ostrihala vlasy, v utorok sa na ňu Grétkina mama poriadne naštve, v stredu ju zas pošlú k riaditeľke… Vo štvrtok sa s ňou Grétka prestane baviť, v piatok sa začína zlými vajíčkami, a to nie je ani zďaleka všetko, lebo v sobotu sa na ňu naštve ešte aj vlastná mama.

Pennypackerová, Sara: Lišiak Pax

Chlapec Peter a lišiak Pax sú nerozluční priatelia, odkedy Peter líščie mláďa zachránil. Lenže jedného dňa sa stane čosi nepredstaviteľné. Otec narukuje do armády a prinúti Petra vypustiť lišiaka späť do divočiny. O chlapca sa má postarať starý otec, päťsto kilometrov od domova. A pre Paxa tam nie je miesto. A tak sa chlapec – napriek blízkosti vojny – vyberie svojho lišiaka hľadať. Pax medzitým vytrvalo čaká na svojho chlapca a vydáva sa na vlastné dobrodružstvo…

Popovič, D. – Popovič, I._ Mať tak o koliesko viac!

Za posledných sto rokov vzniklo toľko vynálezov ako nikdy predtým za celých tisíc rokov dozadu! Dívame sa na ne a používame ich s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Kniha mapuje vynálezy dvadsiateho storočia.

Prošková, Denisa: Kde rastú peniaze?

Knižka o finančnej gramotnosti pomáha deťom pochopiť súvislosti medzi prácou a získavaním peňazí, a zároveň im pomáha orientovať sa v základných finančných termínoch. Svetom financií sprevádza druhák Adam, jeho mladšia sestra Adelka a ich rodičia. Deti sa dozvedia, prečo je hlúpe niekomu závidieť a že v živote existuje mnoho dôležitých vecí, ktoré sa za žiadne peniaze nedajú kúpiť.

Růžička, Oldřich: Príbeh auta

Vynálezcovia stroja, ktorý je v súčasnosti pre nás každodennou samozrejmosťou, museli prejsť dlhú cestu, kým vznikol ten elegantný krásavec, ktorého nájdeš zaparkovaného v garáži. Prvé, koňmi ťahané vozy a kočiare, parné stroje, predchodcovia automobilov so spaľovacími motormi, ale aj moderné autá, v ktorých jazdil agent Bond alebo Batman, to všetko ťa čaká vo vnútri knihy.

Schmith, Jim: Barry Trapny a prípad skrkvanej škatuľky

Barry sa zlostí, lebo je presvedčený, že jeho malý braček Desmond mu kradne mamku a tatka. Potom sa dostane do problémov za niečo, čo ani neurobil. Vyzerá to na prípad pre detektíva Trappneho!

Skovajsa, Ján: Trenčianske povesti

Zbierka povestí a príbehov približuje kraj pod niekdajším sídlom Matúša Čáka, hrdého pána Váhu a Tatier. Vraj na hrade zhromaždil obrovské poklady, a viete, kde tie skončili? Povesť nás však vedie oveľa ďalej do minulosti, približuje časy, keď jaskyňu na trenčianskej Skalke obývali pustovníci Svorad a Benedikt, i tie dávne časy, keď šašo rozveselil krutého veľmoža Ctibora a ten mu za to postavil hrad.

Sliacky, Ondrej: Povesti a príbehy z medenej Bystrice a okolia

Súbor originálnych povestí a príbehov z Banskej Bystrice, ktoré zozbieral naslovovzatý majster, rozprávkar a zberateľ povestí Ondrej Sliacky. Dozviete sa o zakliatom levovi v bystrickej fontáne, o chudobnom baníkovi, čo premohol strašný mor a zachránil svoje deti, ale nie sám seba, zistíte, prečo z bystrického neba pršali drevené kríže, rozlúsknete tajomstvo bystrického oltára vyrezaného slávnym Majstrom Pavlom i záhadu šikmej hodinovej veže na bystrickom námestí.

Slovák, Jozef: Rozprávky pre zvedavé deti, zvieratá a dospelých

Knižka moderných autorských rozprávkových príbehov, ktoré sú nielen veselé, ale aj múdre, plné láskavosti, porozumenia a dobra.

Šinkovicová, Zuzana: Myšiak Samuel a jeho cesta okolo Slovenska na bicykli

Myšiak Samuel sa po náročnej príprave vydáva spoločne so svojimi myšacími kamarátmi na cyklistické preteky okolo Slovenska. Na dlhočiznej ceste z Bratislavy až do Košíc navštívi množstvo krásnych a zaujímavých miest a stretne veľa významných osobností našej dávnej minulosti. Zažije aj dobrodružstvá, pri ktorých tuhne krv v žilách.

Tobin, Paul: Plants vz. Zombies – Garden Warfare

Komiks podľa obľúbenej videohry rozpráva príbeh, ktorý vyústil do Garden Warfare 2! Ako sa začala Zombossifikácia mestečka? Odkiaľ sa vzali všetky tie nové rastliny a zombie? Vydajte sa za veselým, akciou prešpikovaným a zombiami prepchatým dobrodružstvom, v ktorom sa dozviete, ako si Nate s Patríciou poradia s diabolským plánom Zombossa.

Uher, Pavel: Večera u kráľa

V rozprávkach často býva všetko naopak. Slimák je bezdomovec, princezná Plaška má prísť o hlavu, trpaslíci napadnú kráľovstvo a zelená obluda Ľuda je v skutočnosti niekto celkom iný. Autor originálnych a vtipných rozprávkových príbehov nás zavedie k jazerným vážkam, do sály sto lakťov pod zemou aj do fazuľového Neapola. Tam si chudobného ryšavého chlapca vyberie za muža rovnako ryšavá princezná. Pravda, ako v každej správnej rozprávke musí Fausto splniť isté podmienky.

Válek, Igor: Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách

Zbierka tajuplných príbehov o utešených modrastých jazerách, plesách a studničkách slovenskej krajiny. Prečítate si v nej o oravskej živej vode, bielej panej na Liptove, vypustenom jazere v Turci, utopenej dračici, ale aj o Čvachtošovi z Počúvadla.

Varáčková, Miroslava: Grafitové dievča

Táňa to v živote nemá ľahké. Doma ju čaká len matka alkoholička, ktorá jej nedokáže dať ani pár drobných na jedlo, nieto ešte na niečo iné, bez čoho si žiadna sedemnásťročná baba nedokáže predstaviť svoj život. Z reality uniká len s kamošom Britvom pri drobných krádežiach. Keď ju osloví fotograf Ben, Táňa nadobudne pocit, že po rokoch trápenia a súženia, jej bude konečne dopriate to dobré v živote. No vzťah založený na neúprimnosti a falši nemôže vydržať. A nešťastie nikdy neprichádza osamote.

Vogel, Maja von: Tanec bosoriek

Jesenné prázdniny trávia tri nerozlučné kamarátky u Francinej babičky na vidieku. Dom starkej stojí osamote na kraji Rozprávkového lesa. Podľa legendy sa práve v tomto lese stratili deti, podobne ako v rozprávke o Jankovi a Marienke. Na rozdiel od nej sa však tento príbeh skončil tragicky. Keď sa do starej chalupy uprostred lesa prisťahuje záhadná žena, začnú sa strácať čierne mačky a na stromoch sa objavujú strašidelné slamené figúrky detí.

Walliams, David: Najhoršie deti na svete

Ste pripravení? Máte dosť odvahy? Zvládnete stretnutie s desiatimi najhoršími deťmi na svete? Päť malých naničhodníkov a päť darebáčok. Divánová Iva – pozerá telku tak často, až prirastie k divánu. Slintoš Samo – slintá toľko, až sa na školskom výlete dostane do poriadnej kaše. Uvrešťaná Uršuľa je zas dievčisko, ktoré neustále fňuká a vymýšľa si. A, samozrejme, nesmieme zabudnúť aj na najobľúbenejšiu postavu, trafikanta Raja.

Weidlerová, Nina: Príbehy veľkých strážcov

Vlk Brigan, leopardica Uraza, panda Dží a sokolica Essix sú štyria Padlí. Dávno predtým, ako prišli na svet ako spirituálne zvieratá, obývali divoké zákutia sveta ako Veľkí strážcovia, najmocnejšie tvory v Erdase. Keď povstal šialený kráľ, pridali sa títo štyria odvážlivci k armáde ľudí a zvierat, ktorá mala za úlohu poraziť ho. Aby sa im to podarilo, musia zaplatiť najvyššiu cenu, obetovať svoje životy. V tejto knihe nájdete ich dávno zabudnuté príbehy.

West, Kasier: Frajer na záskok

Keď Giu Montgomeryovú na parkovisku tesne pred vstupom na stužkovú opustí Bradley, musí konať. A rýchlo. Už niekoľko mesiacov o ňom totiž priateľom rozpráva a presne tento večer mal potvrdiť, že Bradley aj naozaj existuje. Opustená uvidí v jednom z áut chalana, ktorý čaká na sestru. Čo má robiť? Neváha a požiada ho, aby dve hodiny predstieral, že je Bradley. Problém však príde po tom, keď si uvedomí, že naňho nevie prestať myslieť. Podarí sa jej zmeniť frajera na záskok na skutočný vzťah bez toho, aby jej na to všetci prišli a ona tak prišla o všetkých priateľov?

Wohlleben, Torsten: Kapitán Flint

V dvanástich sa vraj život kompletne zmení. O tom však u Flinta nemôže byť ani reči: stále rovnaká škola, rovnakí kamaráti a rodičia, ktorí idú človeku stále rovnako na nervy. Len Lea, sestrina najlepšia kamarátka, všetkým dôkladne zamieša. V jej blízkosti Flint tak čudne znervóznie… Ale ako sa jej Flint môže páčiť, keď ho pristihla pri hre na pirátov? Flint skrátka musí svoj život zásadne prekopať. Ale nie je to také jednoduché, keď steny jeho izby ešte stále pokrývajú tapety s medvedíkmi!