Knižné novinky – september 2017

 

Beletria pre dospelých

Baloghová, Mary: Láska bez citu

Lucasa Kendricka, vojvodu Harndona, život naučil, že srdce je človeku iba na príťaž. Nielenže ho otec odvrhol a matka sa ho stránila, ale zradil ho i starší brat a odmietla snúbenica. A tak utiekol do Paríža, kde sa stal idolom mladých dám a miláčikom vyššej spoločnosti. Po desiatich rokoch ho osud prinútil vrátiť sa do Anglicka – stal sa hlavou rodiny, ktorá ho odmietla. Hoci sa netúži s nikým zblížiť, musí sa ujať zodpovednosti za mladších súrodencov, postarať sa o rodinný majetok aj o dediča. Vidina manželstva ho ani trochu neláka, až kým raz večer nezazrie v plesovej sále lady Annu Marlowovú.

Bellová, Anna: Ako vyliečiť zlomené srdce

Odkedy Joseph – Abina životná láska – vyhlásil, že sa k sebe nehodia, a vzápätí sa s ňou rozišiel, Abi od žiaľu sotva vyliezla z postele. Keď jej však bývalý priateľ nechá na prahu škatuľu s vecami, ktoré si uňho zabudla, nájde v nej zoznam desiatich úloh, na ktoré sa chcel v živote podujať a ona o tom ani netušila. Existuje vari lepší spôsob, ako ho získať späť, než zvládnuť celý zoznam a dokázať mu, že sú pre seba ako stvorení? Jediný problém spočíva v tom, že Abi nepatrí medzi športové typy a navyše má hrozný strach z výšok.

Bilá, Mária: Ženy, ktoré čakajú

Šesť generácií jednej rodiny, v ktorej ženy nededia len meno, ale i osud. Osud čakajúcich. Žien čakajúcich na mužov, ktorým ich berie doba. Akákoľvek. A občas sa tí muži poberú sami. Fronty prvej svetovej vojny, práca za oceánom v časoch hospodárskej krízy, holokaust, socialistické pracovné tábory, ale i režimami nepodfarbené čakanie na zmenu muža, ktorý sa nemení, či čakanie na muža, ktorý zatiaľ nie je – to všetko sú výzvy, s ktorými sa stretli a na ktoré sa snažia reagovať. A popritom čakajú. Vo vlastnej tme, s vlastnými obavami, na vlastné svitania.

Bowmanová, Valerie: Lady v modrom

Kto by chcel za manželku hašterivú starú dievku, ešte k tomu intelektuálku? Slečna Jane Lowndesová však ani o manželstvo nestojí, a aby ani náhodou neskončila v manželskom chomúte, skrýva sa za knihou a okuliarmi v striebornom ráme. Janina matka by však rada dcéru čo najskôr dostala pod čepiec. Preto sa Jane s priateľkami musí uchýliť k zinscenovanému škandálu. Len tak sa vyhne nielen oltáru, ale aj tomu protivnému zhýralcovi Garrettovi Uptonovi, s ktorým sa v jednom kuse háda. Po prežitých hrôzach vojny Garrett plnými dúškami užíva radosti života. S potešením prijíma pozvanie na vidiek, kde sa v rámci príprav na svadbu jeho najlepších priateľov stretne veselá spoločnosť. Treba sa zmieriť s tým, že tam bude aj namyslená a uštipačná Jane, bojovníčka za práva žien. Maškarný ples a tajný bozk však všetko zmenia a Garrett spozná, že za otvorenou knihou Jane ukrýva srdce plné vášne. Nikto však netuší, či mocné čaro lásky zapôsobí aj na dvoch tvrdohlavcov, ktorí sa kedysi skalopevne rozhodli, že svoj život nemienia s nikým zviazať.

Briggs, Patricia: Ohnivý dotyk

Po útoku strašnej obludy sa ukáže, že Mercy jedná rýchlo, ale často premýšľa skôr srdcom, ako hlavou. Nie všetci vlkodlaci ju v rozhodnutiach podporujú. Teraz bude v jej dome bývať nový návštevník – chlapec s ohnivým dotykom. Chlapec sa tvári ako dieťa, i napriek tomu, že na svete strávil stovky rokov.

Bussi, Michel: Čierne lekná

Umenie, vášeň a smrť. Bežný deň v Giverny. Húfy turistov prúdia do domu, kde kedysi žil Claude Monet, a obdivujú záhradu, v ktorej maľoval svoje slávne lekná. No keď v dedine večer opäť zavládne ticho, vynorí sa odvrátená strana tohto miesta. Toto je príbeh o trinástich dňoch, ktoré sa začínajú i končia vraždou.

Cobleová, Colleen: Rockharborské mystérium – Na dne

Bree Nichollsovej z ničoho nič zmizne pes Samson. No to je len začiatok. Hore nohami sa jej obráti celý život. Bree a jej pes Samson z pátracieho tímu K9 zachraňujú nezvestných na brehoch nádherného Horného jazera. Stala sa z nich nezastaviteľná dvojka, ktorá dokáže vyriešiť každú záhadu. Keď za podozrivých okolností zomrie muž pracujúci v novom laboratóriu blízko Rock Harboru, Bree sa zapojí do vyšetrovania. To ju dovedie k prekvapivému nálezu – k rodine, o ktorej ani netušila, že ju má. Vzápätí však zmizne Samson. Bree sa ho snaží nájsť a pritom zistí, že medzi záhadnou vraždou a únosom jej psa existuje prepojenie. Stopy ju privedú k dôkazom pochovaným hlboko v divočine Horného polostrova. .

Crouch, Blake: Mestečko Waywars Pines – Nevyspytateľný

Ukryté v údolí ohraničenom nebotyčnými horami je idylické mestečko novodobou rajskou záhradou… až na elektrický plot a ostnatý drôt, neprestajný, každodenný dohľad ostreľovačov a neúprosné monitorovanie každého slova i gesta. Ani jeden zo 461 obyvateľov netuší, ako sa tu ocitol. Nariadili im, kde majú pracovať. Kde majú žiť. Za koho sa vydať či s kým sa oženiť. Niektorí veria, že sú mŕtvi a že toto je život po živote. Iní si myslia, že sú zavretí v experimentálnom väzení. Každý z nich tajne sníva o úteku, ale tých pár, ktorí sa o to pokúsili, sa presvedčilo o hrôze. Ethan Burke videl svet ukrytý za plotom. Je šerifom a jedným z tých, ktorí poznajú pravdu – Wayward Pines nie je len obyčajným mestečkom uprostred nebotyčných hôr. A to, čo leží na druhej strane plota, je svetom akoby z nočnej mory horšej ako akákoľvek predtucha.

Dán, Dominik: Korene zla

Vražda na druhom brehu je vyriešená, vrah je zatknutý, oddelenie vrážd si môže na svoje konto pripísať ďalší úspech. Dohody s podsvetím sú uzavreté, život v Našom Meste by sa mohol uberať pokojnou cestou, no ako sa o pár dní ukáže, všetko je iba na chvíľu. Zranenie Viktora Prajsa je oveľa vážnejšie, než predpokladal, Tibor Hakl sa odpratal z mesta, no nie natrvalo, Boss stráca kontrolu nad svojimi ľuďmi. Krauz zisťuje, že veľký Boss sa neštíti vydierať aj bežných ľudí, začína sa jeho zlatá éra. Chosé dostane od Ivany nôž na krk, Krauz má svojich kamarátov z mladosti plné zuby. A do tohto chaosu príde vražda, jedna z prvých v podsvetí. Hrozia však ďalšie. Celé oddelenie vrážd sa mobilizuje a ide do boja s podsvetím, s ich vydieračskými, výpalníckymi, násilníckymi, chorými praktikami a s vraždami, ktorým v deväťdesiatych rokoch nebolo konca-kraja. Ako sa k nim postaví vtedajšia prokuratúra a súdy ovládané mocným mužom? Netušia.

Dančík, Daniel. J. Odkazy z minulosti

Počas necelých dvanástich hodín dôjde v Bratislave k niekoľkým brutálnym vraždám. Súkromný detektív Severín Sincilery pomáha polícii vyšetrovať vraždu Petra Schmidla, predsedu židovskej organizácie. Stoja za vraždou neonacisti? Alebo ju spáchal profesor, ktorý zavraždeného krátko predtým navštívil? Násilná smrť ďalšej významnej osobnosti zďaleka nie je posledná. Sériu záhadných vrážd spája tragický osud Židov, ktorí žili v bratislavskom Podhradí. Tiene minulosti sa znovu začínajú vynárať.

Dax, Mariana: Láska vädne v každom veku

Skutočný príbeh o staronovej osudovej láske, o panike ženy, ktorá sa pozrie do zrkadla a uvidí v ňom nielen svoje vrásky a kilá navyše, ale aj svoje svedomie. To neúprosné svedomie, ktoré jej bráni opustiť chorého manžela, ktoré jej bráni v rozbehu za osudovou láskou, ktorá sa má konečne, po rokoch, naplniť.

Dobbs, Michael: Dům z karet

Príbeh o machiavellistickom a bezškrupulóznom politikovi Francisi Urquhartovi, ktorému prestane jeho úloha v britskom parlamente stačiť a rozhodne sa zamieriť do kresla premiéra. I keď je vážený a navonok slušný človek, za svojím cieľom ide cez mŕtvoly.

Eastland, Sam: Bestie v rudém lese

Svet sovietskej špionáže prekvapuje zmiznutie neporaziteľného inšpektora Pekkalu. Stalin odmieta uveriť správe z frontu, že bolo skutočne nájdené inšpektorovo telo. Posiela preto asistenta Kirova hlboko do lesov západného Ruska, do divočiny, kde partizáni vedú tvrdú vojnu proti nacistickým útočníkom aj proti sebe navzájom.

Fjel, Jan-Erik: Lovkyňa šťastia

Jedného septembrového dňa sa v nórskom Fredrikstade objaví nablýskaný americký cadillac. V jeho útrobách sa nájdu staré ľudské kosti. Krátko na to je zavraždená osamelá žena, ktorá auto roky ukrývala v stodole na opustenej farme. Prinieslo jej toto tajomstvo smrť? Prípadu sa ujme svojský vyšetrovateľ Anton Brekke. Stopy ho privedú k nadanej nórskej tanečnici Sun, ktorá si v sedemdesiatych rokoch prišla splniť sen do Ameriky a zaplietla sa s najbohatším mužom v Las Vegas.

Gahérová, Lenka: Žiadne pravidlá

Šesťdesiat rokov je dlhé obdobie. Ako sa vyrovnať so zmenami, ktoré prináša čas a pritom dodržiavať pravidlá? Ako žiť s ťaživým tajomstvom a nestratiť sebaúctu? Prečo deti opakujú chyby svojich rodičov? Tieto a iné otázky, či odpovede, nenájdete v žiadnych pravidlách.

Greenová, Linda: Nezatváraj oči

Lisa Dalová sa hrá so svojou dcérou na skrývačku v parku. Jeden, dva, tri… zatvorí oči a ráta do sto. No keď ich znova otvorí, jej štvorročná dcéra Ella je preč. Zmizla bez stopy. Tragédia naplno zasiahne celú rodinu. Po rozsiahlom policajnom vyšetrovaní si nielen polícia, ale aj médiá myslia, že vedia, kto Ellu uniesol. No prečo sa nebránila a nekričala? Čo ak únoscu poznala? Lisu načisto ochromil strach, bojí sa, že svoju dcéru už nikdy neuvidí.

Greenwoodová, Bryn: Všetko príšerné aj krásne

Wavy je dcéra drogového dílera a psychicky nevyrovnanej, citovo labilnej ženy. Život ju naučil nedôverovať nikomu a ničomu, dokonca ani vlastným rodičom. Je uzavretá, radšej drží jazyk za zubami a už ako osemročná musí doma variť a starať sa o malého brata. Jediné potešenie nachádza v pozorovaní hviezd na poli pri dome, až raz pri tom nechtiac spôsobí nehodu – motorkár Kellen v snahe vyhnúť sa dievčatku takmer príde o život. Medzi Wavy a bývalým kriminálnikom sa nečakane rýchlo vytvorí mocné puto. Pre Wavy je vzťah s Kellenom jediná krásna vec v brutálnom svete narkomanov a zhýralosti. Lenže čo je krásne pre ňu, je neprijateľné pre okolitý svet. A keď po náhlej tragickej smrti Waviných rodičov obvinia Kellena z ich vraždy, zasa putuje do väzenia.

Guenassia, Jean-Michel: Valčík stromov a oblohy

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že bude maliarkou. Vo chvíli, keď plánuje útek do Ameriky však za jej otcom počas dusného leta prichádza Vincent van Gogh a Marguerite sa zamiluje.

Havranová, Ivana: Stretnutia

Spomenula som si na niektorých, ktorí mi nejako pomáhali žiť a odrazu ich niet. Poznáte ich aj vy. Na tomto svete totiž žiarili. Možno sa ešte niekedy stretneme vo výškach Večnosti, možno ani nie. Neviem. Som však vďačná za to, že si na mnohé posledné stretnutia s priateľmi veľmi presne pamätám a nezabudla som z nich nič. Ani náš rozhovor, ani čo mali oblečené. Lebo všetci dobre vieme, že našim najväčším služobníkom je pamäť. Spomienkami vie tak dokonale potešiť…

Hesseová, Monica: Dívka v modrém plášti

Píše sa rok 1943 a v Amsterdame okupovanom fašistami vládne prídelový systém. Mladučká Hanneke dokáže zaobstarať väčšinu vecí, ktoré ľudia potrebujú. Raz ju jej pravidelná zákazníčka požiada, aby našla židovské dievča, ktoré u seba ukrývala. Zobrala si len svoj modrý plášť a zmizla. Hanneke je počas hľadania vtiahnutá do pavučiny tajomstiev, ktoré ju zavedú až do samotného srdca študentského protifašistického odboja.

Honeymanová, Gail: V podstate som celkom v poriadku

Eleanor Olifantová je čudáčka. Vymyká sa všeobecným predstavám o spoločenskom správaní a má vo zvyku povedať presne to, čo má na jazyku. V spojení s nezvyčajným výzorom – zjazvené líce, rukavica na zakrytie ekzému – to znamená, že Eleanor je samotárka alebo, ako sama seba nazýva, „sebestačná bytosť“. V starostlivo rozvrhnutom živote a s telefonátmi od „mamy“, ktorá sedí vo väzení za neznáme zločiny, jej zdanlivo nič nechýba. Všetko sa však zmení, keď sa Eleanor zaľúbi do miestneho hipsterského hudobníka Johnnieho.

Horáková, Naďa: Ženy a lži

Južná Morava. Dva detektívne prípady. A jeden sympatický starožitník, ktorý rád pomáha rozpletať kriminalistické hádanky. V prvom príbehu je zavraždená učiteľka a dôjde k dolapeniu bandy prevádzačov a pašerákov obrazov. V druhom dejstve sa staneme svedkami rodinnej tragédie.

Hvorecký, Michal: Trol

Vitajte v strhujúcom, zábavnom a temnom svete, v ktorom sa niečo zásadné zmenilo. Kedysi písal dejiny víťaz. Teraz dejiny píše ten, kto chce zvíťaziť. Guru propagandy poskytne hrdinovi životnú šancu. Mladý muž prijme lákavú ponuku a stane sa plateným internetovým trolom. No rýchlo zistí, že vo vojne príbehov niet víťazov. Drie v továrni na hlavné správy a tvorí nové mapy sveta. Sníval o rýchlych peniazoch, no teraz mu hrozí, že stratí lásku, tvár aj vlastné meno.

Jamesová, P.D.: Vánoční vražda a jiné povídky

Štyri doposiaľ nevydané poviedky z pera jednej z najslávnejších autoriek detektívnych príbehov. Všetky poviedky sú hravé, dômyselne zostavené a rozprávané s eleganciou a typickým náznakom humoru i hlbokým pochopením pre najzložitejšie stránky ľudskej povahy.

Jankuláková, Agi: Moje ženy zverokruhu

Šéf obchodu vie, že džentlmen si užíva a mlčí. Stretáva dvanásť žien zverokruhu. Mrchu Leu, ohnivú Slávku, romantickú zubárku, dokonalú hostesku Emu, tajuplnú učiteľku, zmyselnú Táňu či uletenú študentku. Mladý inžinier Igor sa zamýšľa, či už dozrel a či šťastie muža sa nutne musí zhmotňovať v rozkroku. Pozná ženy alebo ich potrebuje skúmať ešte ďalej?

Ježovičová, K. – Braunová, L.: Skrotenie nehanebnice

Viktória je bláznivé a tak trochu zasnívané dievča, ktoré žije farbami. Miluje kamaráta z detstva… až kým sa jej do života náhodne nezamotá nespútaný Nikola. Nenávidí jeho záletnícke spôsoby a dáva mu to patrične najavo. Nikola má viac vzťahov naraz, a každý má preňho iný význam. Mohla by mať drzá a príťažlivá Viky preňho dôležitá? Nedokáže prestať na ňu myslieť, hoci ona ho odmieta. Lenže Nikola je muž, ktorý sa nevzdáva. Chce ju za každú cenu skrotiť.

Kirk, Shannon: Metoda 15/33

Predstavte si bezmocnú, šestnásťročnú, tehotnú dievčinu, ktorú práve niekto uniesol. Ale dievčina je sociopatka, má IQ na hranici geniality a je to skvelá manipulátorka. Od prvej chvíle únosu túži po dvoch veciach – ochrániť svoje nenarodené dieťa a nemilosrdne sa únoscovi pomstiť. Premyslene a s pokojnou hlavou kalkuluje a čaká na správny okamih k útoku.

Kozmon, František: Rosnička

V Chorvátsku objavili telo zavraždenej turistky zo Slovenska. Ide o tvár známu z televíznej obrazovky, mladú a krásnu moderátorku počasia. Podozrenie padne na jej priateľa, s ktorým sa pohádala a rozišla na dovolenke. Nikto však nevie, že nevinne pôsobiaca blondínka sa za hranicami dostala do iných problémov. Miestny boháč a mafián je len jedným z nich. Marek Wolf musí presvedčiť chorvátskych vyšetrovateľov, ktorí majú v rukách pátranie po vrahovi príťažlivej rosničky, že držia nesprávneho podozrivého. Opäť sa ocitá v neľahkej situácii.

Kuťák, Jaroslav: Josefovská krev

Keď sa uprostred rómskeho ghetta nájde mŕtvola, potenciálnych motívov aj páchateľov je veľa. Okrem rasových, osobných a lúpežných pohnútok sa začína hovoriť aj o znovuzrodených legendách z rôznych období. Polícia si bude musieť poradiť nielen s neusporiadanými rómskymi rodinami, s predsudkami a poverami, ale aj s rastúcim počtom obetí.

Link, Charlotte: Na konci mlčení

Stanbury je malá dedinka, kde tri manželské páry trávia už niekoľko rokov spoločné prázdniny. Jedného dňa však romantika skončí. Dochádza ku zlomu, k tragédii, končia sa aj dlhé roky tajomného mlčania. Hrdinovia sa zamýšľajú nad minulosťou a sú nútení porovnať ju s reálnou skutočnosťou.

Macháčová, Adriana: A teraz ma pobozkaj

Henrietu nesmierne zranila manželova nevera. Od života zinkasovala nečakanú facku, a poriadnu. Odrazu je všetko iné. Henrieta sa však nemieni vzdať muža a na záchranu svojej rodiny je odhodlaná urobiť čokoľvek. Nerozvážnosť, žiarlivosť a bolesť jej zatemní myseľ. Spácha zločin a s tajomstvom sa v slabej chvíli zdôverí priateľke. Aneta je bezradná, nevie, čo si so strašnou informáciou počať. Sama má starostí vyše hlavy. Stojí pred zúfalým rozhodnutím: má sa vzbúriť a opustiť puntičkárskeho manžela alebo sa raz a navždy zmieriť s ovzduším v ich rodine?

May, Peter: Kritik

Počas degustačného turné po vinárskom regióne náhle zmizne špičkový svetový znalec a kritik vín Gil Petty. O rok neskôr ho nájdu vo vinici oblečeného do karmínového rúcha Rádu božskej fľašky, spoločenstva, ktoré sa venuje propagácii tamojších vín. Priviazaný ku krížu stál ako morbídny strašiak medzi riadkami zrelého hrozna a zjavne bol celý čas predtým utopený v červenom víne. Pettyho vraha nikdy nevypátrali. Keď sa po rokoch pustí do odloženého prípadu sympatický Enzo Macleod, zistí, že medzi vinármi vrie tvrdý boj plný chamtivosti, závisti a zúfalstva.

McDermidová, Val: Mimo hranice

Neplnoletý šofér pri jazde v ukradnutom aute skončí v kóme. Rutinný test DNA sa javí ako jednoduchý kľúč k vyriešeniu dvadsať rokov starej vraždy. Detektívku Karen Pirieovú medzitým láka aj iný prípad, s vyšetrovaním ktorého nemá mať nič spoločného a ktorý má svoje korene v bombovom útoku, ku ktorému došlo pred mnohými rokmi. Počas skladania desiatky rokov starých dôkazov, objavuje nebezpečné tajomstvá, kvôli ktorým je niekto ochotný vraždiť.

Michelsová, Elizabeth: Divoký dedič

Lady Roselyn Greyová sa už nevie dočkať vysnívaného sobáša s dokonalým džentlmenom Trevorom Moorom, lordom Aytonom. Všetky jej plány sa však zrútia, keď sa jej nastávajúci stane obeťou strašnej nehody. Ethan Moore, druhorodený syn a profesionálny boxer, je členom zvláštneho pánskeho klubu s názvom Spolok náhradných dedičov, a hoci Roselyn od detstva miluje, so svojím osudom je zmierený. Po nečakanom bratovom skone však zdedí šľachtický titul a proti svojej vôli sa ocitne v centre záujmu vyššej spoločnosti. Roselyn ho podozrieva, že by mohol byť zapletený do Trevorovej smrti, a tak Ethanovi neostáva nič iné, iba s pomocou svojich druhov zo Spolku vypátrať bratovho skutočného vraha a zároveň získať srdce dámy, o ktorej sníva celé roky.

Moravcová, Jana: Vražda v lázních Luchačovicích

Rok po smrti mladej pražskej knihovníčky Edity je nájdený jej denník. Z neho vychádza najavo, že sa zaujímala o kúpele Luhačovice, kde prežila romantický týždeň, ale aj šokujúce chvíle precitnutia. Editin bratranec Prokop a jej bývalý priateľ sa vydajú na miesto činu, aby vypátrali totožnosť vraha.

Neuvel, Sylvain: Spiaci obri

Malá Rose sa bicykluje neďaleko svojho domu v Deadwoode v Južnej Dakote, keď sa odrazu prepadne pod zem. Preberie sa na dne štvorcovej jamy, na ktorej stenách žiaria tajomné symboly. Hasičom, ktorí ju prídu zachráni, sa zhora naskytne ešte zvláštnejší pohľad: dievčatko leží na dlani obrovskej kovovej ruky. Prejde sedemnásť rokov a záhada bizarného artefaktu zostáva nevyriešená, jeho pôvod, tvorcovia a význam sú stále neznáme. Určenie veku uhlíkovou metódou sa vzpiera logike, vojenské správy sú cenzurované, nové teórie zamietané. No istí ľudia neúnavne pátrajú po odpovediach.

Oravcová, Angie: Tanec pre zmiju

Keď sa Stela vzdáva tanca a minulosti objaví sa Vinči. Prizná svoje city a Stela je opäť plná pochybností a strachu. Miluje sladkú Bony a rovnako vášnivo túži po mužovi, ktorý v nej prebúdza túžbu a zmyselnosť. Stela váha a bojuje s vlastným zmätkom i nerozhodnosťou, nechce stratiť ani jedného z nich. Nečakané okolnosti jej však ukážu cestu a otvoria srdce.

Paulová, Gill: Tajná manželka

1914 – Ruská ríša je na pokraji zrútenia a cársku rodinu čaká neistá budúcnosť. Veľkokňažná Tatiana sa zamiluje do dôstojníka kavalérie Dmitrija, ale spoločenské udalosti naberú katastrofický spád. Ich vzťah a životy sa ocitnú v ohrození. 2016 – Po zdrvujúcom odhalení sa Kitty Fisherová vyberie do Ameriky hľadať pokoj v osamelej chate prastarého otca. Pri jej renovácii objaví neobyčajný zlatý medailónik, ktorý ju privedie k zabudnutému rodinnému tajomstvu.

Pratchett, Terry: Pastýřská koruna

Posledný príbeh zo Zeměplochy, v ktorom sa uzatvoria dobrodružstvá Toničky Bolavej, ich oddaných Fíglov i spriatelených čarodejok. Objaví sa aj úplne nový hrdina a dôjde k vojne s elfami, ktorá je síce krátka, ale o to zúrivejšia.

Rentzenbrink, Cathy: Posledný skutok lásky

Skutočný príbeh Cathy a jej brata Mattyho. Cathy rozpráva príbeh nešťastného osudu svojho brata, ktorého zrazilo auto. Po rokoch sa vracia tam, kde to začalo. Do nemocnice, kde jej brata zachránili. Spomína a rekapituluje, čo mohla urobiť inak, či sa dalo urobiť niečo inak a či poskytla svojmu bratovi toľko lásky a opatery, koľko potreboval.

Rollins, James: Rodokmen smrti

Templársky rytier nachádza v starovekej pevnosti ukrytý poklad – relikviu nevyčísliteľnej hodnoty s tajomnou a hrozivou mocou, ktorá môže navždy zmeniť ľudstvo. O tisíc rokov neskôr somálski piráti napadnú neďaleko Afriky jachtu a unesú mladú tehotnú Američanku. Veliteľ Gray Pierce má za úlohu viesť záchrannú misiu do afrického pralesa – unesenou ženou je totiž dcéra amerického prezidenta.

Rollins, James: Sedmá pohroma

Dva roky po svojom zmiznutí v sudánskej púšti sa vodca britskej archeologickej expedície profesor Harold McCabe objavuje znovu, ale umiera skôr, než stačí vyrozprávať svoj príbeh. Záhada sa prehĺbi, keď pitva odhalí hroznú skutočnosť: niekto ho začal zaživa mumifikovať.

Rothmann, Ralf: Umrieť na jar

Prostredníctvom príbehu dvoch sedemnásťročných mladíkov zo severného Nemecka, ktorí sú nútene regrutovaní na front, autor približuje hrôzy a barbarstvo vojny. V magických, no realistických obrazoch autor rozpráva o poslednom vojnovom predjarí v Maďarsku a ťažkých prvých týždňoch mieru.

Steel, Danielle: Draba

Vyblednuté fotografie pôvabného páru z povojnovej Európy. Staré listy, ktorých obsah hovorí o tragických stratách. Rozprávková zbierka skvostných šperkov. To je obsah dlhé roky opustenej bezpečnostnej schránky v newyorskej banke. K tomuto bohatstvu sa napriek výzvam v tlači nikto nehlási. No ak nebudú dedičia, šperky pôjdu do dražby. Kto bola žena, ktorá po sebe zanechala také bohatstvo, ale žiadny závet? Túto záhadu začnú rozmotávať dvaja ľudia, ktorých osud náhodou zvedie dohromady – Jane Willoughbyová, praktikantka na pozostalostnom súde, a Philip Lawson, odborník na šperky v aukčnej sieni Christie’s.

Šebová, Vladimíra: Hypersomnia

Sara vracia do života, ktorý v Londýne zanechala. Jej kariéra je zničená, brat Ben plánuje vlastnú budúcnosť a do klubu insomnikov viac nemôže vstúpiť. Keď si uvedomí, že v stávke je nielen jej vzťah s Bartonom, ale aj bezpečnosť celého sveta, stojí pred ťažkou úlohou. Musí požiadať o pomoc toho, ktorý tu pre ňu celý život nebol, a rozhodnúť sa, či chce zostať v upršanom Londýne alebo v slnečnom Los Angeles.

Šedá, Zuzana: Farby ženy

Akú farbu má láska, bolesť, smútok, radosť? Farby ženy – príbehy o ženách, ženách – matkách, manželkách, milenkách, priateľkách. Ženách milovaných, milujúcich, ale aj opustených, nešťastných či frustrovaných. Hrdinky jednotlivých poviedok sú ukotvené v domácnostiach, vykonávajú bežné činnosti, nesú si svoj „údel ženy“, ale zároveň odhaľujú vlastný vnútorný svet, intimitu v situáciách každodenného života. Slobodná matka, dokonalá matka, alkoholička, schizofrenička, bezdetná žena, rozvedená žena… Všetky niečo hľadajú, po niečom túžia. Nájsť lásku, obnoviť nefunkčný vzťah, porodiť dieťa, či len nestratiť samu seba.

Třeštíková, Radka: Osm

V jednu marcovú sobotu je nájdené postrelené mladé dievča. Michaela zostáva v bezvedomí a polícia je pri vyšetrovaní bezradná. Kto skutok spáchal a prečo? Snúbenec, najlepšia kamarátka, niekto z rodiny, kde strážila deti? Vysvetlenie neprichádza ani po prebudení z kómy. Michaela si totiž osudný deň nepamätá. A nepamätá si ani posledný rok svojho života.

Třeštíková, Radka: To prší moře

Príbeh navonok obyčajnej rodiny, v ktorom autorka nazerá do krehkej duše dvanásťročnej Hanky, i do osudov ďalších, navzájom prepojených postáv. Hanka po nečakanom rozvode rodičov stretáva syna otcovej manželky a nešťastne sa doňho zaľúbi. Príbeh o bolesti, o nedorozumení, o strachu, o bezpodmienečnej láske, o otázkach a odpovediach, ktoré sa všetci snažíme v živote nájsť.

V zajatí strachu

Ste znudení nemennosťou dní a premýšľate, ako to zmeniť? Pozývame vás do sveta, v ktorom nič nie je samozrejmé. Strach – emócia, ktorá zrýchľuje dych, vytláča na povrch tela zimomriavky, stavia do pozoru chĺpky a po chrbte lezie mráz. Zväčšuje oči, burcuje do reakcií, ktoré by ste nečakali a spúšťa množstvo chemických procesov. Je viac ako vzrušenie z milovania. Napumpuje vás adrenalínom ako ten najnebezpečnejší šport. Nechajte sa vytrhnúť zo svojho pohodlného sveta a odvážte sa s nami báť!

Važanová, Michaela: Sprisahanie v Prešporku

Sprisahanie v Prešporku je historická fikcia. Jej dej sa odohráva v prvej polovici 18. storočia na sklonku vlády cisára Karola VI. Na osobný príkaz grófa Pálffyho prichádza do Prešporka poručík Félix Šarkan. Zaľúbi sa do krásnej grófky Elenky, ale ich láske neprajú mocenské intrigy jej strýka grófa Balassu. Ten sa rozhodne vymaniť Uhorsko spod vlády Habsburgovcov a zabrániť tomu, aby sa po smrti cisára stala uhorskou kráľovnou jeho dcéra Mária Terézia. V jeho snahe mu napomáha zhýralý gróf Ľudovít Király, ktorý sa zároveň domáha Elenkinej lásky a stáva sa Félixovým nepriateľom.

Walden, Laura: V znamení osudu

Líza s Richardom sa odsťahovali na Nový Zéland, ale manželstvo s násilníkom je pre ňu neznesiteľné. Útechu, pochopenie a lásku nájde Líza v náručí Ronga, polovičného Maora. Narodenie ich syna sa však pre oboch milencov stane osudovým medzníkom a je otázkou času, či sa niekedy niekto dozvie strašnú pravdu.

Warrenová, T. A.: Očarený lord

Eliza Hammondová bola odjakživa tichá a zdržanlivá, čo nie sú najvhodnejšie vlastnosti, keď si chce žena nájsť lásku na celý život. A keď po tetinej smrti zdedí obrovský majetok, s novonadobudnutým bohatstvom prichádzajú aj ťažkosti. O Elizinu ruku sa totiž začnú uchádzať všetci chamtivci z vyššej spoločnosti. Elizina najlepšia priateľka Violet sa rozhodne vziať hľadanie ideálneho manžela do vlastných rúk a o pomoc požiada svojho švagra lorda Christophera Wintera, prezývaného Kit, ktorý presne vie, čo sa očakáva od ženy z vyššej spoločnosti. Pod jeho vedením sa plachá dievčina mení na očarujúcu krásku, ktorá si môže vyberať z vhodných nápadníkov. Má to iba jeden háčik. Eliza je už dávno tajne zaľúbená práve do Kita…

Wells, Benedict: Na konci samoty

Julesovo bezstarostné detstvo tragicky naruší náhla strata rodičov, ktorí zahynuli pri autonehode. Predtým sebavedomý chlapec je odrazu introvertný a bojazlivý. Spolu so svojimi dvoma súrodencami odchádza do internátnej školy, kde sa každý z nich s traumou vyrovnáva po svojom. Jules zostáva uzavretý vo svojom vnútornom svete, kým si vedľa neho do lavice nesadne Alva, dievčina s červenými vlasmi a okuliarmi s kosteným rámom. Aj ona má svoje ťaživé tajomstvá… Ich neobyčajná náklonnosť hraničí s láskou, no na prahu dospelosti sa ich cesty rozdelia. Jules sa s Alvou opäť stretáva až po rokoch. Zdá sa, že konečne prišiel čas naplniť vzájomnú lásku a vynahradiť si dlhé obdobie odlúčenia. No bolestná minulosť, neviditeľný nepriateľ kdesi v pozadí, čaká na svoju príležitosť…

Wilson, Andrew: Talent na vraždenia

Agatha Christie, ktorá sa vyberie do Londýna za svojím literárnym agentom, nastupuje na vlak a utrápená premýšľa o tom, že jej manžel má milostný pomer. Keď sa jej ktosi zľahka zozadu dotkne, stratí rovnováhu, no vzápätí ju niekto potiahne k sebe a zachráni pred prichádzajúcim vlakom… Tak sa začína hrôzostrašný reťazec udalostí. Jej záchranca však nie je nijaký strážny anjel, ale mimoriadne rafinovaný a manipulatívny vydierač.

Winkler, Dávid: Potomok

Novinár Richard sa dozvie, že jeho skutočným starým otcom je americký vojak, ktorý spoznal jeho starú mamu cez druhú svetovú vojnu. Osud ich rozdelil skôr ako zistili, že čakajú dieťa – Richardovho otca. Richard sa ho pokúša vypátrať. Ak ešte žije, mohol by mať 90 rokov. Odlieta do Ameriky, stretne tam atraktívnu novinárku Amandu, ktorá mu pomáha v pátraní. Netušia, že ich spája čosi z minulosti.

Náučná literatúra

Bárkány, E. – Dojč, Ľ.: Židovské a náboženské obce na Slovensku

Benedik, Marek: Sporové konanie pre každého. Keď sa už súdu nedá vyhnúť

Bolstein, Arthur: Obyčejné selhání jedné neobyčejné teorie

Briška, F.. Seiler,V.- Seilerová,B.: Ideové zdroje súčasnej politickej filozofie

Cooperová, Carol: Perfektná kniha o matke a dieťati

Degro: Ničivá sila okultizmu – ako rozpoznávať taktiku zlého ducha

Donhauser, R.M. – Donhauser, T.: Grilovanie: Raklet, fondue

Duffack, J.J.: Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias čachtická paní – Fakta a svědectv

Fořt, Jaroslav: Bio dítě: Bio i nebio zdravá výživa

Freeman, John: Fotografie v praxi

Gamlin, Linda: Alergia od A po Z – Príčiny ťažkostí, Diagnostika, Liečba alergií a intolerancií

Garcia, C. W.: Začínáme kreslit – Základní kurz kresby pro začátečníky

Habermas, Jürgen: Strukturální přeměna veřejnosti

Hayek, F.G. von: Cesta do nevoľníctva

Holmes, Harry: Poslední plavba

Horáková, Katarína: Ako mať zdravý mozog v každom veku

Hruška, Emil: Aktéři, kulisy a propadliště války a okupace

Chvíľka pre zdravie – 15 minút denne stačí

Jobs, Steve: Cesta Steva Jobse – iLeadership pro novou generaci

Jodidio, Philip: Současní architekti

Jonas, Rainer: Zázračná cesta do života – Kronika 38 týždňov cesty do života

Judikatúra vo veciach sociálnych I., II.

Kele, F. – Lučanský, M.: Vysoké Tatry – Potulky našimi veľhorami

Kozmalová, Jana: Navarme si chudnutie – To najlepšie z kuchyne, ktorej sa nikdy neprejete

Králik, Jozef: Heslár verejného práva – výkladový slovník

Krejčí, Oskar: Válka

Krno, Svetotár: Cestou – necestou za polárnym slnkom

Krno, Svetozár: Nepál v monzúnovom šate

Krno, Svetozár: Od Atlantického oceánu po Egejské more

Krno, Svetozár: Zo slnečného Balkánu do srdca Európy

Lavrincová, Magdaléna: Rub a líce doby – Rusínske eseje

Magalová, Gabriela: Frazeológia pre pedagogickú prax

Malá, Denisa: Zelená logistika a jej uplatňovanie v praxi malých a stredných podnikov

Matulayová, T. – Jurníčková, P. – Doležal, J.: Motivace k dobrovolnictví

McCullough, David: Státník a prezident John Adams

Moderná Bratislava

McNab, Chris: Ruční zbraně 20. Století – 270 nejvýznamnějších palných zbraní

Murín, Gustáv: Tajný denník mafiána – Róbert Holub

Mühlpachr, Pavel: Kvalita života seniorů

Nicolle, David: Pád Akkonu 1291 – Krvavý zánik křižáckých států

Novotná, A. – Žilová, A.: Chudoba a dobrovoľná skromnosť

Nutsch, Wolfgang: Konstrukce nábytku – Nábytek a zabudované skříně

Páleník, Viliam: Inkluzivní rast v stratégii – Európa 202 (naivita alebo genialita?)

Partos, Gabriel: Studená vojna očami Východu a Západu

Pilková, Silvia: Poklady slovenskej kuchyne – Bratislava, Záhorie. Podunajsko

Pliska, Karel: Učebnice šachu pro samouky – středně pokročili a kombinace nových mistrů

Polívka, B. – Poláček, F.: [divadlo]

Pratt, J. – Rosen, D.: Rádce milovníka čaje

Průvodce pro pravého znalce o tom, jak kupovat, připravovat a vychutnávat čaj

Pucek, Vladimír: Gramatika korejského jazyka

Rodinná encyklopedie alternativní medicíny

Simonis, Damien: To najlepšie … Benátky (vreckový sprievodca s plánmi)

Sociální integrace cizinců

Stačí ľúbiť – Príbehy rodín s deťmi s mentálnym postihnutím

Schönberger, V.M. – Cukier, K.: Big data – revoluce, která změní způsob, jak žijeme, pracujeme a myslíme

Sun-c: Umenie vojny – Najlepšia vojna je tá, ktorá sa vôbec nezačala

Štáhlavský, David: Výpravy opačným směrem (Pobaltí)

Szabová, Magdaléna: Pohyb v terapii – terapia v pohybe : Psychomotorická terapia a možnosti jej využitia

Šefčík, Marcel: Vatikán mojimi očami

Štefáková, L. – Hulínová, V.: Metódy a metodika sociálnej práce I. , II.

Štúr, Ľudovít: Slovanstvo a svet budúcnosti

Tisíc divov prírody

Uher, Pavel: Trik čierneho kabinetu – Kapitoly o čiernom divadle

Václavková, Viera: Takto chutí svet – Afrika, Stredná Amerika, Južná Amerika, Ázia

Vitamínová kuchárka – Viac ako 380 receptov na chutné jedlá plné vitamínov

Vargová, Mária: Multikultúrna výchova a jej aplikácia v predprimárnom vzdelávaní

Vodák, J. – Soviar, J. – Varmus, M.: Marketing – vybrané kapitoly

Vosoba, Pavel: Dokonalá manažerská selhání – Neobyčejná řešení obyčejných problémů

Wegler, Monika: Náš zakrslý králík

Knihy pre deti a mládež

Croninová, Dorren: Kuracia čata – Prípad čudného modrého kuriatka

Drska, Mojka, Štoplík a Cmuky sú štyria členovia Kuracej čaty a pred zobáčikmi im pristál ďalší veľký prípad. Do hlavného štábu (pardon, do kurína) doletelo čudné modré kuriatko, tára čosi o nepozvanom hosťovi vo vlastnom dome a štyria pípajúci detektívi musia zistiť, kto tu robí neplechu. Ibaže na príbehu modrého kuriatka niečo nesedí… a práve tento detail bude kľúčom k záhade!

Eliašová, Katarína: O Evičke

Jedenásť krátkych príbehov trojročnej Evičky, ktorá žije na bratislavskom sídlisku. Príbehy sú určené nielen pre deti, ale i pre ich rodičov a starých rodičov. Príbehy vychádzajú z bežných situácií a každodenného života. Založené sú na princípoch kontaktného rodičovstva a rešpektujúceho prístupu k dieťaťu.

Eszes. Hajnal: Dobrodružstvá zo sveta chrobáčikov

Drobní obyvatelia lesov a lúk dennodenne zažívajú zaujímavé dobrodružstvá. Našťastie neexistuje problém, ktorý by priateľky chrobáčikov, milé kvetové víly, nedokázali vyriešiť. Si zvedavý, čo sa prihodilo Cifruškovi Matúškovi s hubou nazývanou atramentová čiapka? Rád by si sa dozvedel, čo sa stalo s muchou, ktorá závidela motýľom ich krídla? A počul si už o tom, že Cvrček Janíček zjedol jedovatú hubu alebo že Slimáčik Máčik dostal od kamarátov skejtbord? V Dobrodružstvá zo sveta chrobáčikov ťa čaká množstvo veselých príbehov!

Eszes, Hajnal: Rozprávky o chrobáčikoch

Knižka umožňuje nahliadnuť do nádherne krásnej a skrytej ríše prírody. Vďaka veselým príbehom sa dozvieš, aké drobné a zaujímavé živočíchy nás obklopujú v každodennom živote. Poď a spolu povzbudíme Mravčeka Janka na bežeckých pretekoch, objavíme svet s pánom učiteľom Vodomilom, navštívime Blší cirkus a pozrieme si svetové číslo klauna Blška!

Ferry, Beth: Palička a Kamienok

Keď Palička zachránila Kamienok z nepríjemnej situácie, ktorú vytvorila posmievajúca sa Šiška, z dvojice sa stali nerozluční priatelia. Odvtedy si navzájom pomáhajú. Ale keď sa Palička dostane do problémov, oplatí jej pomoc Kamienok a zachráni ju?

Hamblin, barbora: Flandil v škôlke

Príhody slimáčika Flandila sú určené predovšetkým deťom predškolského veku a ich rodičom. Flandilko sa ocitá v prostredí škôlky v situáciách, ktoré mnoho detí dôverne pozná a často si s nimi nevedia rady. Nezriedka v nich vyvolávajú rôzne negatívne emócie, strach, nervozitu alebo pocity osamelosti. Malý slimáčik a jeho kamaráti deťom ukážu, ako sa vyrovnať s takými situáciami, ako sú napríklad obavy z prvého dňa v škôlke, ubližovanie v detskom kolektíve, strach z neznámych vecí, pocikávanie, tréma či vyrovnanie sa s narodením mladšieho súrodenca. Deti uvidia, že každú situáciu možno nejako riešiť, a že sa so žiadnym trápením nemusia báť obrátiť sa o pomoc na dospelých.

Hlavatá, Dana: Ako sa Berta a Oskar nezmestili do koža

Mačka Berta von der Mňáááu a pes Oskar nemajú ani potuchy o tom, čo sa sluší a čo nie. Sú blázniví, nevychovaní a občas aj drzí. Nie div, že sa im potom prihodia veci, z ktorých im stoja uši, trepú sa chvostíky a trasú kožúšky. Ak sa chcete dozvedieť, čo prežili, prečítajte si veselé a poučné rozprávky a vďaka nim budete vedieť, ako sa treba správať k druhým aj k sebe.

Hlavatá, Dana: Dopravné rozprávky

Séria krátkych rozprávočiek hravou formou a pútavými ilustráciami prináša deťom dôležité informácie o tom, ako sa správať na chodníku, ako správne prechádzať cez cestu, aká farba znamená choď a aká zase stoj, ako aj mnoho iných užitočných rád. Knižka pripomenie aj dospelým, čo síce mnohí vedia, ale nie vždy dodržiavajú.

Chapmanová, Linda: Priateľstvo plné koláčikov – Kočíčky a súťaž

Hannah zo všetkého najradšej pečie a sama srší skvelými nápadmi, ako ozvláštniť staré dobré recepty. Možno aj vďaka tomu je ako stvorená do svojho obľúbeného televízneho programu Junior Brilliant Baker, kde sa spolu so svojou vernou priateľkou Miou prihlási. Čomu však budú musieť čeliť, nikto netuší.

Inštitorisová, Dagmar: O slimáčikovi Filipkovi, trpaslíčkovi Imriškovi a neposednom Dienku

Kniha pre najmenšie deti o troch kamarátoch – slimáčikovi Filipkovi, trpaslíčkovi Imriškovi a lopáriku Dienku, ktorí do svojej partie priberú aj slniečko. Na ceste zažijú rôzne dobrodružstvá, ktoré ich kamarátstvo ešte upevnia

Larsson, Jana: Lemi a Mimi hľadajú mamu

Víla Mimi a škriatok Lemi sú malí strážcovia lesa. Jedného dňa zistia, že všetky ľudské deti majú svoju mamičku, ktorá sa o nich stará a ochraňuje ich presne tak, ako oni ochraňujú a starajú sa o svoj les. Lemi a Mimi sa rozhodnú nájsť ľudský príbytok, aby na vlastné oči videli ako vyzerá ľudská strážkyňa a ako to vlastne je s ich vlastnou mamou.

Lavie, Oren: Medveď, ktorý tam nebol

Príbeh o ceste a hľadaní seba a sveta okolo. Príbeh, v ktorom si osvojíme všetko podstatné. Dozvieme sa, že čím viac pozeráme, tým menej vieme. Uvedomíme si význam vlastného ticha. Pripomenieme si, že nájsť nových priateľov je skvelé, ale nájsť si starých priateľov je ešte lepšie. Naučíme sa, že je lepšie kvietky voňať ako počítať. A v neposlednom rade spoznáme, že súčasťou cesty Dopredu je blúdenie.

Lia, Simone: Toto sme sa v červičej škole neučili!

Cyril je červík. Má rád hnedú farbu, blato (lebo je hnedé) a rád sa vŕta v blatovohnedej zemi. Keď Cyril stretne Huga (tučného operenca, ktorý sa podobá na kura, no myslí si o sebe, že je plameniak!), ocitne sa zoči-voči svojej najdesivejšej nočnej more. Cyril má dve možnosti. Prežiť alebo sa dať vcucnúť ako voľajaká špageta.

Loweová, Natasha: Sila Poppy Pendlovej

Poppy Pendlová sa narodila na podlahe pekárne v malom mestečku Potts Bottom. Keď ako bábätko začala znenazdajky predvádzať rôzne čary, jej rodičia si uvedomili, že ich sen sa splnil — ich dcéra zdedila rodinný dar. Ako však Poppy rastie, nie je vôbec nadšená zo svojich čarodejníckych schopností. Hoci zdedila výnimočný dar mágie po svojej praprastarej mame Mabel a chodí do exkluzívnej čarodejníckej školy, ona nadovšetko túži stať sa pekárkou. Jej vášňou je piecť chutné citrónové zákusky, maslovo-mandľové koláčiky, čokoládové torty a chrumkavé karamelové sušienky.

Macurová, Katarína: Kde je tá pravá lopta?

Medvedík by si zo všetkého najviac želal krásnu loptu. Kde by ju tak mohol nájsť? Asi to bude riadna fuška. Jedna guľatá vec je príliš veľká, druhá malá, ďalšia veľmi ťažká… So žiadnou sa nemôže hrať. Vie vôbec, ako taká pravá lopta vyzerá?

Najdôležitejšie veci na svete

Kniha pre malých školákov, ktorí chcú vedieť všetko. Zoznám sa s množstvom zaujímavostí. Prečítaj si všetko o úžasných živočíchoch, ľuďoch a miestach. Objav zázraky našej fascinujúcej planéty a ešte všeličo iné.

Pádár, Éva: Rozprávky z čarovného lesa

Obyvatelia Čarovného lesa vždy zažijú niečo, čo sa oplatí vyrozprávať. Tieto krátke, poučné a zaujímavé príbehy sa zrodili na základe La Fontainových a Ezopových bájok.

Scheunemannová, Frauke: Winston – Hrdinstvo ušľachtilého kocúra

Takto si to kocúr Winston vôbec nepredstavoval! Miesto radostného očakávania sviatkov s Kirou a rodinou Hagedornovcov si pokazí žalúdok. A to až tak veľmi, že ho musia vziať na veterinárnu kliniku. Zvieraciemu vyšetrovateľovi sa to nepozdáva. Stopa ho zavedie k obchodníkovi s lahôdkami, ktorého vitello tonnato očividne obsahuje akúsi podozrivú prísadu. Je to však rodinný priateľ! Čo za pračudesný prípad to pred nimi stojí…

Smallová, Holly: Rebelka

Harriet je od radosti celá bez seba, keď im hlava rodiny oznámi, že ide pracovať do New Yorku. Už sa nevie dočkať, ako prevalcuje krajinu mrakodrapov, múzeí a žltých taxíkov. Dúfa, že sa tam opäť stretne so svojím vysnívaným priateľom, supermodelom Nickom. Lenže – prekvapenie… Keď jej rodičia hovorili o New Yorku, mali na mysli jedno malé, nudné mestečko vzdialené asi dve hodiny vlakom od tohto veľkomesta.

Stoličný, Peter: Dobrý deň, opica Škorica

Príbehy o neposednej opici Škorici, ktorá ustavične čaruje a vyvádza rozličné nezbedné kúsky. Pravdaže, keďže je opica rozprávková, často sa nevie správať, deti ju však vždy poučia, čo je správne a čo nie. Pritom, samozrejme, s opičkou zažijú veľa veselých príhod.

Šulc, Petr: Psíček Tom a ako sa to začalo

V tejto veselej knižke o šteniatku Tomovi sa dozviete, čo všetko čaká na malého psíka v novom domove a ako si s nástrahami poradí. Knižka je určená pre najmenších čitateľov. Niektoré podstatné mená sú znázornené ako obrázky, ktoré má malý čitateľ správne pomenovať.

Šulc, Petr: Psíček Tom a jeho trampoty

Knižka rozpráva o trampotách psíka Toma. Pôvabné ilustrácie dopĺňajú krátke a zábavné príbehy zo psieho života, ktoré sú písané veľkým písmom a niektoré slová v texte sú nahradené obrázkami.

Walker, Richard: Ako funguje neuveriteľné ľudské telo

Ahoj. Som Zvedavec. Ja a moji malí kamaráti ťa pozývame na neuveriteľnú cestu. Prenikneme pod kožu, aby sme nahliadli do nádherného, úžasného stroja, ktorým je ľudské telo. Prezrieme si všetky životne dôležité sústavy, ktoré ťa udržiavajú nažive: tráviacu, dýchaciu, nervovú, svalovú, kostrovú a mnohé ďalšie.